Kadınlar, Gülistan Doku için verdikleri mücadeleye ilişkin rapor yayımladı: 'Polise zorla kaçırılan genç kadın ihbarı yapılmış'

Kad%C4%B1nlar,+G%C3%BClistan+Doku+i%C3%A7in+verdikleri+m%C3%BCcadeleye+ili%C5%9Fkin+rapor+yay%C4%B1mlad%C4%B1:+%E2%80%99Polise+zorla+ka%C3%A7%C4%B1r%C4%B1lan+gen%C3%A7+kad%C4%B1n+ihbar%C4%B1+yap%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F%E2%80%99
ABONE OL

Gülistan Doku için Adalet Komisyonları, Gülistan'ı bulmak bir yıllık verdikleri mücadeleye ilişkin rapor yayımladı. Ayrıca komisyonlar Gülistan'ın kaybedilişinin birinci yılında birçok ilde sokaklarda olacak.

 
 
Havva Cuştan / Bağımsız Gazeteci

Gülistan Doku için Adalet Komisyonları, Doku'nun kaybolmasının ardından yürütülen bir yıllık mücadele sürecine ilişkin rapor yayımladı.

Raporda Gülistan'ın kaybolduğu andan bugüne dek, gün gün yürütülen adalet mücadelesi şöyle sıralandı:

'Polise zorla kaçırılan genç kadın ihbarı yapılmış'

4 OCAK

¦ Gülistan Doku 16:00-23:00 arasında çalışmak üzere Hanımeli Pastanesi'nde işe gitti. Pastane, kaybolma olayının baş şüphelisi Zaynal Abakarov'un yaşadığı apartmanın altında.

¦ Pastane sahibinin ifadesine göre Zaynal Abakarov 18.00'da pastaneye geldi. Gülistan'ı görür görmez dışarı çıktı. 20.00'da, Doku şüphelinin babasının adına kayıtlı olan telefondan arandı. Bu aramadan sonra patronuna "İşim çıktı" diyerek pastaneden ayrıldı.

¦ 20.07'de şüphelinin evine girdi. 1-1.5 saat sonra evden koşarak çıktı. Arkasından Zaynal Abakarov'da çıkarak bir araca bindi.

¦ 20.30-20.40 civarı polise "Burada bir genç kız, bir erkek tarafından zorla araca bindiriliyor" ihbarı yapıldı. O genç kız Gülistan Doku idi. Bir polis, Zaynal Abakarov'un üvey babası olan polis Engin Yücel'i aradı. Onun olay yerine gelmesinden sonra Zaynal Abakarov serbest bırakıldı. Dört polis nöbetçi savcıdan talimat almadan, "Kız şikayetçi olmadı. Çocuğu serbest bıraktık" diye tutanak tuttu. Tutanakta Gülistan Doku'nun ya da şüphelinin imzası yoktu.

¦ Bu dört polisin daha sonra alınan ifadelerinde tutarsızlıklar var. İkisi Gülistan Doku'nun araca bindiğini gördüklerini, diğer ikisiyse aracın önünden yürüyerek gittiğini, aracın onu takip ettiğini söyledi. Hiçbiri şüphelinin babasının olay yerine geldiğini dile getirmedi.

¦ Gülistan Doku gece geç olduğu için yurda değil, Hatice isimli öğretmeninin evine gitti. Öğretmeninin ifadesine göre ona o gün zorla araca bindirildiğini anlattı.

¦ Zaynal Abakarov gece yarısı Gülistan Doku'nun, Kübra O. isimli arkadaşına, "Çok kötü şeyler oldu. Gülistan'ı arar mısın" diye mesaj attı.

¦ Gülistan Doku, 00.30'da Zaynal Abakarov'a "Korkuyorum" diye mesaj attı.

'Abarakov'un Gülistan'ın kaybolduğu saatlerde ne yaptığı belirsiz'

5 OCAK

¦ Zaynal Abakarov 11.00'da Gülistan Doku'yu arayarak kendi çalıştığı kafeye çağırdı. 11.07'de Gülistan Doku kafeye gitti, içeride dört dakika kaldı. Orayı terk etmek istediğinde Zaynal Abakarov tarafından durduruldu. Kamera kayıtlarında Zaynal Abakarov'un Gülistan Doku'ya bağırdığı, üstüne yürüdüğü görülüyor. Sonrasında Gülistan Doku yolun karşısına geçip dolmuş durağında beklemeye başladı. Zaynal Abakarov, Gülistan Doku'nun gitmediğini görünce onu aradı. Gülistan Doku daha sonra üniversite aracına bindi.

¦ 12.21'de Gülistan Doku'nun sinyal bilgileri kesildi ama 12.23'te Dinar Köprüsü'nden geçen bir aracın güvenlik kamerasına takıldı. 12.25'de Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel görev yaptığı Emniyet Müdürlüğü, "Köprüden düşen bir nesne var" diye bir tutanak tuttu.

¦ Gülistan Doku'nun arkadaşı Kübra O. şüphelinin gece attığı mesajı görünce Zaynal Abakarov'u aradı ve Gülistan Doku'yu sordu, "Sonra anlatırım" yanıtını aldı. Gülistan Doku'nun gece yurda gitmediğini bilen arkadaşları onu aramak için seferber oldu. Zaynal Abakarov 12.00-19.00 arası Gülistan Doku'nun arkadaşlarının telefonlarına çıkmadı. Ancak 17.00 sularında Gülistan Doku'nun bir arkadaşına, "Dün gece başıma bela oldu. Artistlik yapmaya başladı. Ondan insan gibi ayrılacaktım. Dün gece evde büyük kavga çıktı. Annemin bütün planları bozuluyordu. Babam çok sinirlendi" diye mesaj attı.

¦ Zaynal Abakarov'un 08.00'dan 16.00'a kadar görüntüleri var. Fakat 16.00-19.00 arası ne yaptığına dair bir bilgi veya belge yok. Baz istasyonu verileri sayesinde telefonunun açık olduğu halde aramalara çıkmadığı tespit edildi. Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel'in de bir gün önceki HTS (telefon üzerinden sağlanan iletişim trafiği) kayıtlarına bakıldığında sayfalarca veri görülüyor ama o da o gün sadece birkaç kişinin telefonuna bakıyor.

¦ Tunceli Emniyeti 12.25'de, "Köprüden düşen bir nesne var" diye tutanak tutunca başsavcılık, köprüdeki araştırmalarını 11.00-13.30 saatleri arasıyla sınırlandırdı. Bu zaman diliminde köprüden geçen 200 kişiyi dinlediler. Başsavcılık, emniyete kameralara bakılıp 5 Ocak'ta Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel'in 08.00-00.00 arasında ne yaptığına ilişkin bilgi verilmesi talimatını verdi. Tunceli Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir polis Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel'i aradı, "Hiç dışarı çıktın mı" diye sordu, Engin Yücel "Hayır" deyince, "Evdeydi. Kamera evin önünü görmüyor, çıktıysa da bilemeyiz" şeklinde tutanak yazdı. Fakat polisler, 4 Ocak gecesi Gülistan Doku'nun Zaynal Abakarov'un ailesi ile yaşadığı eve girdiğini, daha sonra Zaynal Abakarov'un evden çıkıp aracına bindiğini ve Gülistan Doku'nun da arkasından
gittiğini evin önünü gören kameralardan öğrenmişti.

¦ 5 Ocak'ta Zaynal Abakarov'un Gülistan Doku kafeye gitmeden hemen önce iki kadınla konuştuğu kamera kayıtlarında görülüyor. Bu iki kadının ifadeleri alınmadı.

¦ Dosyada Zaynal Abakarov'un, üvey babası Engin Yücel adına kayıtlı aracı kullandığı bilgisi var. Başsavcı bu aracın PTS (plaka tanıma sistemi) kaydının dosyaya alınması talimatını verdi. Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel'in görev yaptığı Asayiş Şube Başsavcılığa verdiği yanıtta güvenlik kameralarının plakaya yaklaşıldığında görüntüsünü alamadıkları gerekçesiyle tespit yapılamadığını belirtti. Fakat dosyada 200 aracın PTS kayıtları var. Aracı kullanan kişilerin yüzleri dahi görülebiliyor!

¦ Gülistan Doku'nun arkadaşları .23:00'da karakola gitti. Gittikleri Asayiş Şube, baş şüphelinin babasının çalıştığı birim. Arkadaşı Kübra yaptığı açıklamada, o geceyi "Hiçbir beyanımızı almadılar. Biz kavga çıkarınca gece 02.00 gibi şüpheliyi getirmek zorunda kaldılar" diye anlattı. Ayrıca arkadaşlarından Dilek'in verdiği ifadeye, "Gülistan, ‘Kendimi Munzur'a atmaya gidiyorum' dedi" şeklinde bir ekleme yapılmış. Dilek böyle bir beyanının olmadığını söyledi.

6 OCAK

¦ Gülistan Doku'dan haber alamayan ailesi Diyarbakır'dan Tunceli'ye gitti ve Zaynal Abarakov'dan şikayetçi oldu. Gülistan Doku'yu suda arama faaliyetleri başlatıldı.

11 OCAK

¦ Munzur Üniversitesi öğrencileri, 6 gündür kayıp olan Gülistan Doku için Dersim Seyid Rıza Meydanında basın açıklaması yaptı. Kentte, özellikle polis ve uzman çavuşlar aracılığı ile taciz, tecavüz ve kadın katliamlarının artmasına tepki gösterildi. Açıklamadan sonra., "Hepimiz birer Gülistan'ız" "Dersim uyuma Gülistan'a sahip çık" sloganları ile yürüyüşe geçen öğrencilere polis saldırdı, tüm saldırılara rağmen kararlılıkla öğrenciler yürüyüşe devam etti.

¦ Akşam saatlerimde Tunceli Kız Öğrenci Yurdundaki tüm kadınlar kaybedilmemek ve Gülistan'ın bulunması için ses çıkarma eylemi yaparak bahçeye indi. Polis müdahalesine rağmen kadınlar susmadı.

12 OCAK

¦ Gülistan için Munzur Üniversitesi öğrencileri Seyid Rıza Meydanında açıklama ve oturma eylemi yaptı.

¦ Akşam saatlerinde iki kız öğrenci yurdu ve bir erkek öğrenci yurdunun önünde ve içinde Gülistan için ses çıkarma eylemleri yapıldı.

13 OCAK

¦ Munzur Üniversitesi öğrencileri, Gülistan Doku için rektörlüğe yürüdü ve rektörlük önünde oturma eylemi yaptı. Eyleme gençleri susturmak için gelen rektör, okuldaki tacizci ve haraç kesen hocalar sorulunca kaçarak gitti.

¦ Günün sonunda tacizci hocaları soran bazı öğrenciler, kim olduğu bilinmeyen kişiler tarafından aranarak ve takip edilerek 'sesinizi çıkartırsanız sizi öldürürüz' tehditlerine maruz kaldı.

¦ Birçok kentte kadın platformları Gülistan Doku için eylem yaptı.

¦ Gülistan Doku'nun ailesi Tunceli Barosu'nda açıklama yaparak sürecin bilgi kirliliği içinde ilerlediğini ve soruşturmanın etkin yürütülmesi amacıyla dosyada eksik bulunan evrakların tamamlanması için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

17 OCAK

¦ Tehdit edilen öğrenciler İHD Dersim Şubesinde, "Suç duyurusunda bulunduk. Gülistan Doku bulunana kadar susmayacağız" şeklinde basın açıklaması yaptı.

'Gülistan için adalet komisyonları'

3 ŞUBAT

¦ 5 Ocak'tan beri alanlarda Gülistan Doku için ses veren kadınlarla birlikte Adalet Komisyonları, Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonlarını kurdu.

26 ŞUBAT

¦ Tüm Türkiye, Gülistan Doku'yu ararken, baş şüpheli Zaynal Abakarov 5 Ocak'tan 26 Şubat'a kadar onu hiç aramadı. 26 Şubat gecesi birden, "Seni çok özledim, seni çok seviyorum" gibi mesajlar yazdı.

¦ Şüphelinin telefonu ve evindeki bilgisayarlar incelenmemiş, evinde ve aracında DNA incelemesi yapılmamıştı. 26 Şubat'ta Zaynal Abakarov arkadaşına, "Telefonumu alacaklar. Sana sonra yazarım" diye mesaj attı.

27 ŞUBAT

¦ Gülistan Doku kaybolduktan tam 52 gün sonra, kamuoyunun yoğun baskısı nedeniyle, baş şüpheli Zaynal Abakarov'un telefonuna savcılık talimatı ile el konuldu.

¦ Kadın örgütleri tüm kentlerden gelerek üniversite öğrencileriyle birlikte Gülistan Doku'nun arandığı köprüde Gülistan için ses verdi.

6 MART

¦ İki işçi emniyete gidip, "5 Ocak, saat 16.41'de Dinar Köprüsü'nden geçtik" diyerek, Gülistan Doku'yu tarif etti ve onun köprüden şehir yönüne doğru hareket ettiğini anlattı. Gülistan Doku'nun kayıp olduğu saatler; 16.00-19.00. Gülistan Doku'yu köprüden sadece 11.00-13.00 saatleri arasında geçenlere sordular ama asıl yoğunlaşılması gereken saat 16.41 sonrasıydı. Savcılık bu talebi kabul etmedi. Israrla intihar olgusu üzerinde durdu.

7 MART

¦ Zaynal Abakarov'un babası evini taşımak istedi. Bunun üzerine Gülistan Doku'nun ablası baş şüpheli Zaynal Abakarov'un evine gitti. Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, "Gülistan öldü, siz hiçbir yere gidemezsiniz" diyerek nakliye aracındaki eşyaları indirdi. Olay yerine gelen yetkililer ablaya eşyaların taşınmayacağı sözünü vererek evin çevresinden uzaklaştırdı.

8 MART

¦ Tüm 8 Mart alanlarında kadınlar, Gülistan Doku'yu sordu.
'Gülistan'ı ararken Esma bulundu'

9 NİSAN

¦ Suda yapılan arama çalışmalarında Esma Kılıçaslan'ın cenazesi bulunurken, 96 gündür kayıp olan Gülistan'dan bir iz bulunamadı.

7 MAYIS

¦ Göldeki çalışmalara AFAD ekiplerinin yanı sıra kadınların mücadelesi sonucu Çanakkale ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı dalgıç polislerle Diyarbakır Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi de katıldı.

22 MAYIS

¦ İstanbul/ Çağlayan Adliyesi önünde Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyeleri eylem yaparak, "Gülistan Doku'yu Bulacağız" dedi.

22 TEMMUZ

¦ Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları'nın mücadelesi kısmı de olsa sonuç verdi ve Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki suyun tahliye edilmesine ilişkin çalışma başlatıldı. 22 Temmuz'da Gülistan Doku'nun öğretmeninde kaldığı geceye ilişkin yeni bir ayrıntı öğrenildi. HTS (telefon iletişim trafiği) dökümü raporuna göre Gülistan Doku o gece hiç uyumamış, internete giriş yaptığı tespit edildi.

¦ 200 gün için Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları, Gülistan Doku'yu soran kadınların baskılar ve tehditler ile susturulmaya çalışılması üzerine, "susmayacaklarını ve Gülistan Doku'yu bulacaklarını" belirterek #200GündürGülistanBiziz hashtagı ile eylem başlattı.
'Baş şüpheli Abarakov'un tutuklanması reddedildi'

28 TEMMUZ

¦ Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, baş şüpheli Zaynal Abakarov'un, Gülistan Doku'yu daha önce iki kere alıkoyduğunu söyleyerek zanlının tutuklanması için savcılığa başvurdu. Başsavcılık, Zaynal Abakarov'un tutuklanması talebini gerekçe göstermeden reddetti.

29 TEMMUZ

¦ Baş şüpheli Zaynal Abakarov savcılık talimatı ile ifadeye çağrıldı. Hakkında zorla getirme kararı olmasına rağmen hala ifadesi alınmadı.
'İntihar tezi çürütüldü'

4 AĞUSTOS

¦ İstanbul Ulusal Kriminal Büro yaptığı görüntü incelemesinde, "Köprü ayağındaki efekt bir piksel artığı olup kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir" dedi. Böylelikle intihar tezi çürütülmüş oldu.

18 AĞUSTOS

¦ Tunceli Valiliği bütün arama çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. 5 Ocak'tan bu yana üç defa ifade veren Zaynal Abakarov hala serbest. Savcılık soruşturması devam ediyor.

23 AĞUSTOS

¦ Gülistan Doku'nun ailesi Ankara'da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile "etkin bir arama çalışması yürütülmesi" talebiyle 30 dakika süren bir görüşme yaptı. 1 hafta sonra Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile görüşmek üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu randevu ayarlayacağını iletti. Görüşme henüz yapılmadı.

'Abarakov serbestken Abla Doku gözaltına alındı'

7 EYLÜL

¦ Gülistan Doku'nun ailesi etkin soruşturma ve arama çalışması yürütülmesi talebiyle Dersim Seyid Rıza Meydanında oturma eylemi başlattı. Eyleme kadın örgütleri ve gençlik örgütleri de destek verdi. Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonları, İstanbul'dan bir heyetle Dersim'e gelerek eyleme dahil oldu.

¦ Aile oturma eylemine başladıktan bir süre sonra Gülistan Doku'nun annesi Bedriye Doku ve ablası Aygül Doku gözaltına alındı.

¦ Gözaltından bir saat sonra çıkan Gülistan Doku'nun ailesi tekrar Seyid Rıza Meydanına gelerek gece saat 12.00'a kadar oturma eylemine devam etti.

14 EYLÜL

¦ Gülistan Doku'nun Avukatı Ali Çimen hakkında, 'soruşturmanın gizliliğini ihlal ediyor' gerekçesi ile soruşturma başlatıldı.

22 KASIM

¦ Baş şüpheli Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel'in evinin taşınmasını engellemeye çalıştığı gün kırılan süpürge makinesi bahane edilerek Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku'ya, "mala zarar vermek" gerekçesi ile 50.000 TL para cezası kesildi.

23 KASIM

¦ Yetkililer barajın yüzde 100'ünün arandığını ve Gülistan Doku'yu bulamadıklarını açıklayarak, arama çalışmalarını sonlandırdı.

25 KASIM

¦ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında tüm kentlerde yapılan eylemlerde, kadınlar, Gülistan Doku'yu sordu. Gülistan Doku için Adalet Komisyonları Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku'ya kesilen 50 bin TL para cezasını eylemde taşıdığı süpürge maketiyle teşhir etti.

30 KASIM

¦ Komisyonların çalışması sonucu soruşturmada algı oluşturmaya çalıştığı için baş şüpheli Zaynal Abakarov'un üvey babası Engin Yücel, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açığa alındı.

'Abla Doku tehdit edildiğini açıkladı'

6 ARALIK

¦ Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku yaptığı açıklamada, eski Tunceli Valisi Tuncay Sonel tarafından gönderildiğini söyleyen valilik çalışanı Ferhat Güven ve Tunceli İşkur Müdürü Özdemir Aktaş tarafından 5 Mayıs 2020 tarihinde tehdit edildiğini açıkladı.

Kadınların Gülistan'ı arama mücadelesi sürüyor. Gülistan'ın kayboluşunun birinci yılı olan 5 Ocak'ta kadınlar sokaklara çıkarak Gülistan'ın akıbetini soracak.

Gülistan Doku için Adalet Komisyonları'nın çağrısıyla yapılacak eylemler şu şekilde:??

- Dersim, Seyit Rıza Meydanı                              : 12.00?

- Adana, Heykelli Park (Düş Yolcuları Parkı)        : 18.00?

- İzmir, Alsancak Halkbank önü                            : 17.30

?- İstanbul, Kadıköy Süreyya Operası önü             : 18.00?

- Diyarbakır, Ofis                                                   : 12.30?

- Adıyaman KESK binası                                       : 13.00?

- Bursa, Fomara meydanı                                      : 18.00?

- Antalya, Attalos Heykeli önü                                : 12.00
 

twitter takip