Canan Kaya

Toprağa da suya da borç takmış! Ziraat’e olan borcunu ödemeyen Demirören’in İstiklal’deki AVM’si de Denizbank’ın oldu!

ABONE OL

Ziraat Bankası’ndan kullandığı 800 milyon dolarlık krediyi geri ödemeyen Demirören Holding, İstanbul’un Beyoğlu semtindeki İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Demirören AVM’yi, Denizbank’a devretti.

2018 yılında Doğan Medya Grubu’nu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 800 milyon dolarlık krediyi geri ödemeyen Demirören Holding, yapımına 2006 yılında başlanan ve 2011 yılında tamamlanan Demirören İstiklal AVM’yi, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD’nin sahibi olduğu Denizbank’a, 'borçlarına karşılık' devretti. Alışveriş merkezinin ismini “İstiklal AVM” olarak değiştiren Denizbank, yalnızca markanın değil, mülkün de sahibi oldu.

AVM’nin eski adı "Demirören İstiklal AVM" iken, Denizbank’ın iştiraki olan "Ekspress Bilgi İşlem ve Ticaret Anonim Şirketi", AVM’nin yeni adını Ticaret Bakanlığı’na "İstiklal AVM" olarak tescil ettirdi. AVM'nin eski internet sitesi "demirorenistiklal.com" da kapatılırken, yeni adresi "istiklalavmtr.com" oldu.

"demirorenistiklal.com" adresini açmak istediğmizde karşımıza şöyle bir uyarı çıkmakta:

 

Alışveriş merkezinin yeni internet sitesi:

 

 

Demirören Alışveriş Merkezi’nin ismini, 16.11.2022 tarihinde “İstiklal Alışveriş Merkezi” olarak tescil ettiren Denizbank’a bağlı şirketin ismi, turkpatent.gov.tr kayıtlarında “Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret Anonim Şirketi” olarak geçmekte. Şirketin adresi ise “Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Denizbank 141 9 Şişli İstanbul” olarak belirtilmiş.
 
 
 
 
 
GOLF SAHASI TOKİ'YE, MEDYA BİNASI ZİRAAT BANKASI'NA GEÇMİŞTİ
 
Demirören Holding, Ziraat Bankası'ndan kullandığı ödenmeyen 800 milyon dolarlık kredisine karşılık önce Göktürk Mahallesi Kemer Country’de yer alan ve üzerinde golf sahalarının bulunduğu arazileri ipotek ettirmişti. Ardından imara açılan arazilerin TOKİ iştiraki Emlak Konut şirketine geçtiği ortaya çıkmıştı. Demirören, Kasım 2022'de ise Bağcılar’daki 30 yıllık medya binasını da Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devretmişti.
 
TARTIŞMALI AVM
 
Alışveriş merkezinin yer aldığı parseldeki yapı; 1913 yılında ilk olarak “Gamo” adıyla kurulan bir salon olup, 1914 yılında “Lüksemburg”, 1930 yılında “Glorya” ve 1933 yılında Saray Sineması olarak varlığını sürdürdü.

 

Tarihi Saray Sineması’nın yerinde 2006 yılında yapımına başlanılan Demirören AVM, uluslararası koruma mevzuatının aksine yapılaşması, inşaatı sırasında komşuluğundaki Ağa Cami’ye zarar vermesi, ekstra olarak 3 kat ilave edilerek komşuluğundaki I. derece tescilli yapı olan Cercle d’Orient ya da diğer adıyla Büyük Kulüp yapısından yaklaşık 2 kat daha yüksek olması gerekçeleriyle çokça eleştirilmiş, davalara konu olmuş ve kamuoyunda tartışılmıştı.

twitter takip