Vaka sayısı 947 oldu! 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldi!

Vaka+say%C4%B1s%C4%B1+947+oldu%21;+65+ya%C5%9F+%C3%BCzerine+soka%C4%9Fa+%C3%A7%C4%B1kma+yasa%C4%9F%C4%B1+geldi%21;
ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsteki son vaka sayısını açıkladı. Vaka sayısı 10. günde bine yaklaşırken sosyal medyada uzun zamandır tartışılan sokağa çıkma uygulaması da kısmen geldi. Bugünden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar ve kronik hastalığı olanlar sokağa çıkamayacak.

 
Türkiye'de de giderek yayılan koronavirüste vaka sayısı 10. gününde 947'ye yükseldi. Can kaybı da 9'dan 21'e yükseldi.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de giderek yayılan koronavirüsteki son vaka ve ölüm oranlarını dün gece geç saatlerde yine Twitter hesabından duyurdu.
 
Koca'nın açıklamasına göre; 2.953 şüpheliye yapılan testlerden 277'i pozitif çıktı ve hasta sayısı 947 oldu.
 
12 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle de hayatını kaybeden vatandaşların sayısı 21 oldu.
 
Bakan Koca, hayatını kaybedenlerin yaşlı vatandaşlar olduğunu yine vurguladı ve "Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor" dedi.
 
 
65 YAŞ ÜZERİ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELDİ!
 
Öte yandan; büyük risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmayın, evde kalın tavsiyelerine uymaması üzerine
 
İçişleri Bakanlığı'nın aldığı karar ile 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi.
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalıkları olanlara ilişkin sokağa çıkma yasağı ve bu çerçevede yapılacaklara ilişkin genelge gönderdi.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalıkları olanlara ilişkin sokağa çıkma yasağı ve bu çerçevede yapılacaklara ilişkin genelge gönderdi. 
 
Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00’dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.
 
-İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak. 
 
-Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.
 
-İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecek.
 
Genelgeyi detaylı okumak için TIKLAYINIZ
 
İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği genelge şu şekildedir:
 
Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ediyor.
 
Covid-19 salgınında en temel risk unsuru toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması ve 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturarak insan hayatını tehdit ediyor.
 
Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.
Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz ediyor.
 
Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam ediyor.
 
Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.
 
Yukarıda açıklanan nedenler, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, il valileri tarafından, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzısıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında; 21.03.2020 tarihi saat 24.00’den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanması amacıyla gerekli kararların ivedilikle alınması gerekmektedir.
 
Anılan kararlar yürürlüğe girdikten sonra;
 
1- İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacaktır.
 
2- Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacaktır.
 
3- İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecektir.
 
Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/kaymakamlar tarafından gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması için ilgili birim/kurum yetkilileri ile gerekli koordinasyonun yapılması, Bakanlığımızın tüm sıralı/sorumlu amirleri tarafından uygulamanın yakinen takip edilerek, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi önemle rica olunur.
 
 
Bunun haricinde, yine İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında gönderdiği ek genelge ile bugünden itibaren içkili ya da içkisiz tüm lokanta, restorant, pastahane ve benzeri işyerlerinde de sadece paket ve gel-al uygulaması ile satış yapılacak.
Bu mekanlarda müşterilerin oturarak birşeyler yiyip içmesine izin verilmeyecek.
 
twitter takip