Uluslararası yardım çağrısı sonrası harekete geçtiler! Birçok ülkeden Türkiye'ye kurtarma ekibi gönderiliyor

Uluslararas%C4%B1+yard%C4%B1m+%C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1+sonras%C4%B1+harekete+ge%C3%A7tiler%21;+Bir%C3%A7ok+%C3%BClkeden+T%C3%BCrkiye%E2%80%99ye+kurtarma+ekibi+g%C3%B6nderiliyor
ABONE OL

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'ye gönderilen arama ve kurtarma ekiplerinin yola çıktığı bildirildi.

AA'nın aktardığına göre; AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, sosyal medyadan konuyla ilgili açıklama yaptı.

Lenarcic, deprem sonrası Türkiye'nin de katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini duyurdu.
AB Acil Durum Müdahalesi Koordinasyon Merkezinin Avrupa genelinden kurtarma ekiplerinin gönderilmesini koordine ettiğini belirten Lenarcic, "Hollanda ve Romanya'dan arama kurtarma ekipleri şu anda yolda." ifadesini kullandı.

Buna göre; Azerbaycan'dan 370, Rusya da 100 kişilik yardım ekibi gönderecek. Ayrıca Yunanistan da acil koduyla yardım ekiplerinin devreye sokulduğunu bildirdi.

twitter takip