Tutuklu gazeteciler hakkındaki iddianame kabul edildi: 'İddianamede yazanlar, gazetecilerin suç işlemediğini kanıtlıyor... '

Tutuklu+gazeteciler+hakk%C4%B1ndaki+iddianame+kabul+edildi:+%E2%80%99%C4%B0ddianamede+yazanlar,+gazetecilerin+su%C3%A7+i%C5%9Flemedi%C4%9Fini+kan%C4%B1tl%C4%B1yor...+%E2%80%99
ABONE OL

Odatv yöneticileri Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu başta olmak üzere altı gazetecinin tutuklu olarak yargılandığı soruşturmanın iddianamesi kabul edildi.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile 6 gazetecinin tutuklu olduğu, 8 sanıklı davanın iddianamesi İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
50 sayfalık iddianamede 6 tutuklu, biri serbest, biri de yurtdışında olan sanık yer alıyor. Tutuklu bulunan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser. Eren Ekinci ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Erk Acerer de yurtdışında bulunuyor.
 
Libya'da şehit olan MİT görevlisinin 3 Mart’ta cenazesinin haberi yapılması nedeniyle Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ile birlikte altı gazeteci tutuklanmıştı. Sonrasında bu gazeteciler hakkında devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek suçlamalarıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.
 
İddianamanin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin avukatlarından da bu karara itirazlar geldi. Bu kararın hukuksuz olduğunu belirten avukatlardan Hüseyin Ersöz, iddianame yazanların gazetecilerin suç işlemediğini belirterek şunları söyledi:
 
Tutuklu gazeteciler hakkındaki iddianame kabul edildi. İçi boş, ciddiyetten uzak, hukuk tekniğine aykırı ve gazetecilerin 1 dakika dahi tutuklu kalmaması gereken isnatlar var karşımızda. Biliyorduk zaten ama kısaca, 'dağ fare doğurdu' diyebiliriz.
 
İddianamede yazanlar, gazetecilerin suç işlemediğini kanıtlayan ‘lehe beyanlardan’ ibaret. Bu isnatlarla nasıl tutuklama kararı verilebilir inanmak güç. Hukukçuluğumuzdan utandığımız günlerden birini daha yaşıyoruz!
 
Bu iddianame karşısında ‘hukuki yorum’ yapmayı kendime ‘zul’ görüyorum. Hukuk metni olmayan bir iddianame, tarih çöplüğündeki yerini alır elbet. Bize ise savunma yapmak değil, ‘tarihe not düşmek’ sorumluluğu kalır. Utanan biz olmayacağız!”
 
AVUKAT AKALIN: GAZETECİLERİN EN KISA ZAMANDA TAHLİYE'LERİ GEREKMEKTEDİR
 
Pehlivan ve Terkoğlu'nun avukatı Kazım Yiğit Akalın ise, iddianameyle ilgili detaylı paylaşımlarda bulundu. Akalın 7 maddede iddianamedeki hukuka aykırılıkları yazdı. Akalın, gazetecilerin en kısa zamanda tahliyeleri gerektiğini belirtti.
 
Avukat Akalın şunları kaydetti:
 
"İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mit haberine ilişkin İddianame kabul edildi. İddianamede başta gördüğümüz hata ve hukuksuzluklar;
 
1- Devletin Gizli Belgeleri Yayınlama (TCK md. 329/1) kesinlikle gerekçelendirilmemiş zaten bu maddeden ceza istemek hukuksuzdu...
 
2- Daha önce de belirttiğimiz gibi Barış Terkoğlu'nun yargılanması bile hatalı. Sorumlu Müdür olması gerekçe yapılmış, Odatv YAZILI BASIN DEĞİL, BASIN KANUNA BAĞLI DEĞİL, 5651 sayılı İnternet Sitelerine ilişkin kanuna tabi ve 5651'de Sorumlu Müdür diye bir kurum YOK!!...
 
3- B. Terkoğlu'nun bırakalım Tutuklu olmasını YARGILANMASI bile Abesle İştigal'dir.
 
4- İddianame'de Mit Kanunu 27/3'ün İptali'ne ilişkin verilmiş olan Anayasa  kararına yollama yapılmış. Anayasa Mahkemesi kararında "İfşa olsa bile" şeklinde açıklama YOK!!.
 
5- Mit suç duyurusunda tabut fotoğrafında bulunanların içerisinde Mit mensubu var demiş. Kanımızca vahim bir hatadır bu. Zira haberde içerisinde Mit mensubu var yazmıyordu, Mit kendi ortaya koymuş oldu, yazık.
 
6- Ve sadece bu fotoğrafın varlığı kanunun aradığı İFŞA OLMAZ!
 
7- Son olarak hep söylediğimiz gibi ‘İFŞA'nın İFŞA'sı OLMAZ!’ bunun aksini gösteren hiçbir şey İddianamede bulunmamaktadır.
 
Barış'lar ve diğer gazetecilerin en kısa zamanda Tahliye'leri gerekmektedir.
 
Son, CEZA DAHİ ALSALAR YATARLARI YOKTUR!!!
 
AVUKAT ÜLGEN: GERÇEĞE AYKIRI NASIL BÖYLE BEYANDA BULUNABİLİRLER BUNU ANLAMIŞ DEĞİLİM
 
Av. Celal Ülgen ise iddianameyle ilgili görüşlerini şöyle aktardı:
 
“İddianamenin ‘Olayların anlatımı’ bölümünde ‘Odatv isimli internet sitesinde yer alan suça konu yazıda MİT mensubunun görev süresi, görev yeri, yaşı, memleketi ve ailesine ilişkin bilgilerin de yer aldığı’, belirtilmiş ki bu tamamen gerçek dışıdır. Gerçeğe aykırı nasıl böyle beyanda bulunabilirler bunu anlamış değilim. İddianamede bu bölümde merhum kelimesi kullanılmış iddianamenin alıntı yapılan bölümlerinde şehit anlatım bölümlerinde ise merhum sözcüğünün kullanıldığı görülmüştür.  
 
Odatv’nin Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nda görev yaptığı süre içerisinde birlikte çalıştığı kişilerin faaliyetlerinin deşifre olmasına, böylelikle hem şehidin ailesinin can güvenliğinin tehlikeye düşmesine hem de şehitle birlikte aynı faaliyetlerde görev alan diğer MİT mensuplarının da muhatapları tarafından deşifre edilerek bu kişilerin de aileleriyle birlikte can güvenliklerinin tehlikeye sokulmasına sebebiyet verileceği de olaylar bölümünde yazılmış olup bu sav da gerçek dışıdır. Çünkü Odatv fotoğraflarında Şehit MİT Mensubunun bile adı ve soyadı kodlanarak yazılmıştır. Belli ki sağlam alt yapısı bulunmayan iddianameye bir geçerlik kazandırma ya çalışılmıştır. 
 
İddianamede olaylar bölümünde bir yoruma da yer verilerek ‘Şüphelilerin eylemlerinin zaten ifşa olmuş¸ bilgilerin tekrar paylaşılmasından ibaret sıradan bir eylem olmadığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın faaliyetlerinin ve MİT mensuplarının bir plan dahilinde koordineli şekilde deşifre edildiği’ belirtilmiştir. İddianamede suç konusu eylemlerin MİT’in görev ve faaliyetleri kapsamında devletin gizli kalması gereken bilgilerinin açıklanması, yayınlanması, yayılması ve MİT mensuplarının açık kimlik, görev ve unvanlarıyla birlikte ifşa edilerek MİT mensuplarının hem kişisel hem de ailelerinin can güvenliklerinin tehlikeye atılması eylemleri olduğu konusunda genel ve soyut bir çerçeve çizilmiştir. 
 
İddianameye konu paylaşım ve haberlere ilişkin Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına iki kez suç duyurusunda da bulunulmuştur. Bunlardan birincisi 04.03.2020 tarih ve 546-116518922 sayılı suç duyurusu ikincisi de 04.03.2020 tarih ve 547-116518983 sayılı suç duyurusudur. 
 
MİT’in ilk suç duyurusunda sadece Murat Ağırel ve Erk Acarer bulunmakta. MİT’in ikinci suç duyurusunda Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın adı yok sadece Hülya Kılınç’ın adı bulunmaktadır. İkinci suç duyurusunda ‘diğer şahıslar’ sözcüğü ile soruşturma genişletmeye müsait hale getirilmiştir.
 
İddianamenin bu bölümünde bazı dezenformasyonlar olduğu da belirtilmekte ve bir taraftan Murat Ağırel hakkında tek zabıtta farklı kararlar yer alan tutanağın sahte düzenlendiği söyleniyor ki bunun bir sahtecilik olmadığı acemilik ve tedbirsiz davranmanın üstünün örtülmeye çalışıldığı halk ağzı ile pişkinlik yapıldığı görülmekte ayrıca Barış pehlivanın cezaevinde darp edilmediği ve bu haberlerin dezenformasyon amaçlı yapıldığı ileri sürülmektedir.
 
İddianamenin hukuki değerlendirme bölümünde ise öğretiden ve çeşitli kitaplardan alıntılar yapılmakta ama hep genellemelerle sonuca gidilmek istenmekte fiil ile fail arasındaki nedensellik bağları ve fiilin ne olduğu hangi bilgi olduğu ısrarla belirtilmemektedir.”
 
twitter takip