Tarihi münazarada bunlar da yaşanabilir: 'Protokolu genişletmek şart'

Tarihi+m%C3%BCnazarada+bunlar+da+ya%C5%9Fanabilir:+%E2%80%99Protokolu+geni%C5%9Fletmek+%C5%9Fart%E2%80%99
ABONE OL

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar bugünkü köşe yazısında son günlerin değişmeyen gündemi olan Ekrem İmamoğlu- Binali Yıldırım münazarasında yaşanabileceklere dair teknik önerilerde bulundu.

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar bugünkü köşe yazısında son günlerin değişmeyen gündemi olan Ekrem İmamoğlu- Binali Yıldırım münazarasında yaşanabileceklere dair teknik önerilerde bulundu.

Bağımsız stüdyoda gerçekleşip tüm kanallardan ortak canlı yayınla ekrana gelecek olan münazarada bazı kanalların desteklediği adayı tartışmanın galibiymiş gibi gösterebilmek adına yayına müdahale edebileceğini belirten Uğur Dündar, bunun için bazı öneriler sundu.

2002 senesinde Recep Tayyip Erdoğan ile Deniz Baykal'ı seçim öncesinde ağırladığı programında buna benzer olaylar yaşadığını anlatan Uğur Dündar, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım tartışmasının protokolünün eksik kaldığını ve teknik konularda bazı maddeler eklenmesi gerektiğini söyledi.

Uğur Dündar yazısında şunları yazdı:

YIL 2002, Ekim ayında bir gece…

Tüm Türkiye Kanal-D'ye kilitlenmiş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal arasındaki “Büyük Buluşma” adlı tartışmayı seyrediyor… 

Bir ara gözüm stüdyodaki diğer kanalların yayınlarını gösteren ekranlara takılıyor. Aaa o da ne? Hayatta olmadığı için adını vermeyeceğim bir televizyon yöneticisi, izin almadığı halde, bizim yayını indirmekle yetinmemiş, yanındaki arkadaşıyla birlikte yorum yapmıyorlar mı? 

Sadece yayınlamakla yetinse, emek hırsızlığı deyip geçeceğim ama, benim, ya da liderlerin görüntüleri üzerine kendi çekimlerini bindirmelerine, diledikleri yerde tartışmanın orijinal seslerini kısıp ekrana yorumlarını (!) vermelerine, meslek etiği adına söyleyecek lâf bulamıyorum.

Bunları şu nedenle hatırlatıyorum:

Gördüğüm kadarıyla değerli meslektaşım İsmail Küçükkaya'nın başarıyla yöneteceğine inandığım Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım tartışmasının protokolu, basit maddelerden ibaret kalmış. Oysa daha ayrıntıya girilmeliydi.

Örneğin şu maddeler ilâve edilmeliydi:

– Ortak yayın yapacak televizyon kanalları, orijinal yayının görüntü ve seslerine dışarıdan müdahale edemezler!..

– Görüntü ve sesleri, geciktirme teknikleri kullanarak montajlayıp yayınlayamazlar!..

– Orijinal yayında yer alan ve biz profesyonellerin KJ dediğimiz bilgilendirici ekran yazılarıyla asla oynayamazlar!.. Yeni KJ'ler kullanamazlar!..

– Canlı yayın akarken, gerek konuklar, gerekse moderatörün görüntülerini ekrandan alıp, yerine ortak yayına katılan TV kanalının kendi yorumcu ve sunucularının görüntülerini bindiremezler. Veya konukların görüntülerini küçültüp, ilâve sunucu ve yorumcu görüntüleri koyamazlar!.. 

Benim hemen aklıma gelen önlemler bunlar.

Eğer bu maddelere uyma zorunluluğu getirilmez ise, hiç kuşkunuz olmasın ki bazı kanallar, algı operasyonu için her türlü müdahaleyi yaparlar.

O zaman da orijinal yayında konuşulanlardan çok farklı bir izlenim kolayca yaratılabilir. Böylece desteklenen taraf, tartışmanın galibiymiş gibi gösterilebilir! Yaratılan izlenim de yorumlarla pekiştirilebilir!..

Dilerim bu tür etik dışı girişimlerin hiçbiri yaşanmaz. Ama bunu dilemek yetmez. Zira bizim mesleğin altın kuralı şöyle der: “Televizyonculukta bir yayın öncesinde kâğıt üzerinde çözülemeyen hiçbir sorun, yayın esnasında halledilemez!..”

O nedenle protokolu genişletmek şart!..

BİNALİ YILDIRIM'A CEVAP VERDİ!

Öte yandan; Uğur Dündar, AK Parti İBB Başkan adayı Binali Yıldırım'ın moderatör olarak kendisini önermesiyle ilgili yaptığı "İki sebepten dolayı Uğur Dündar'ı teklif ettim. Yandaş televizyonda yaparlar kendin çal kendin oyna yaparlar dediler. Burada bir şaşırtma yapmak istedim. Açık taraf olan biri. Benim için hiç mahzuru yok. Yeter ki bahaneleri kalmasın. Niye vazgeçtiğini anlayabilmiş değiliz" açıklamasına cevap verdi.

Yıldırım'ın bu sözlerinin programı ve kendisini kullanma niyetini ortaya çıkardığını dile getiren Uğur Dündar "Sayın Binali Yıldırım'ın teveccühüne teşekkür ederim.Ancak 'Uğur Dündar'ı açıkça taraf olduğu için seçtim' demek yerine 'Muhalif ama dürüst ve bağımsız' olduğu için önerdim demesini tercih ederdim" dedi.

twitter takip