Siyaset kulisleri hareketlendi! AKP'li isim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp affını istedi!

Siyaset+kulisleri+hareketlendi%21;+AKP%E2%80%99li+isim,+Cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1+Erdo%C4%9Fan%E2%80%99la+g%C3%B6r%C3%BC%C5%9F%C3%BCp+aff%C4%B1n%C4%B1+istedi%21;
ABONE OL

AKP'de üç dönemlik 52 milletvekili var. Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz gibi isimler üç dönemlikler arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlayacak. Karar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girecek. Milletvekili adayı olmak isteyenler 11-17 Mart tarihleri arasında istifa edecekler.

İstifalar...

Siyaset kulisleri hareketli. Hem muhalefet ve iktidar cephesinde hazırlıklar sürerken, kulis bilgileri de geliyor. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, "AK Parti’de bakanların milletvekili olması yönünde bir eğilim var. Bakanlar illerinde liste başı olacak. Geçen seçimde Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu, Abdulhamit Gül ve Berat Albayrak milletvekili seçilmiş ancak Kabine’ye girince milletvekilliğinden istifa etmişti. Bakanların milletvekili adayı olmak için istifa etmesine gerek yok. Bakanlar seçildikten sonra tekrar Kabine’ye girerlerse milletvekilliğinden istifa edecekler" dedi.

Selvi yazısında şu bilgileri aktardı:

Üç dönemliklerin durumu

"AK Parti’de üç dönemlikler var. 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem milletvekillerinin özlük hakları oluşmadığı için bir dönem olarak kabul edilmiyor.

Buna rağmen AK Parti’de üç dönemlik 52 milletvekili var. Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz gibi partinin ağır topları üç dönemlikler arasında yer alıyor.

Dört ve beş dönemliklerle birlikte bu sayı 72’ye çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç dönem kuralının işletileceğini söyledi. Belki bir-iki isim için istisna olabilir deniliyor.

Bu seçimde milletvekili listelerinin yüzde 70’i yenilenecek diye bir hava dolaşıyor ama bu inandırıcı değil. Ama yüzde 45 ya da biraz üstünde bir oranda değişim bekleniyor.

Henüz kulislere yansımadı ama AK Parti’de üç dönemliklerin arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp aday olmayacağını bildirenler var. Sadece üç dönemlikler değil, yeni kadrolara yol açmak için adaylık müracaatı yapmayacak milletvekilleri de var. Biz de siyaset ölene kadar yapıldığı için neden feragat ediyorlar diye düşünülebilir ama maksat davaya hizmetse o kadar çok imkân var ki... Bunun tek yolu milletvekili olmak değil.

Erol Kaya affını istedi

Bunlardan birisi de AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya. 15 yıl Pendik Belediye Başkanlığı yapmıştı. Yüzde 30’la aldığı Pendik Belediye Başkanlığı’nı üç dönemin sonunda yüzde 50’yle bırakmıştı. AK Parti’de bir dönem yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı da yaptı. Deneyimli bir siyasetçi. Dava şuuru yüksek bir isim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp affını istedi. Erol Kaya partide kan değişimi için üç dönem kuralını destekliyor. “Siyasette şerefle taşıdığım bir süreç yaşadım. AK Parti’nin Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın liderliğinde yazdığı başarı hikâyesinde, bu partinin bir mensubu olarak katkı vermiş olmak benim için bir onurdur” dedi."

twitter takip