MetroPOLL'ün son anketinden: Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, açık ara önde!

MetroPOLL%E2%80%99%C3%BCn+son+anketinden:+Ekrem+%C4%B0mamo%C4%9Flu+ve+Mansur+Yava%C5%9F,+a%C3%A7%C4%B1k+ara+%C3%B6nde%21;
ABONE OL

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin anketine göre, AKP ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 30.4'te kalıyor. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun Erdoğan karşısında ulaştıkları seviyelerse dikkat çekiyor.

MetroPOLL Araştırma Şirketi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde geçen, özellikle son dört ayda ekonomide büyük çalkantıların yaşandığı Türkiye'de yılın son anketini tamamladı. Araştırmada bu pazar seçim olması halinde tercihin ne olacağı araştırıldı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz'ın köşesinde aktardığına göre  siyasi partilerin, kararsızlar dağıtılmadan önceki oranları şöyle belirlendi:  AKP yüzde 23.9, CHP yüzde 20.3, İyi Parti yüzde 10.5, HDP yüzde 8.8, MHP yüzde 3.9, DEVA yüzde 1.9.

MHP'NİN KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRAKİ OY ORANI: YÜZDE 4.2

Kararsızlar dağıtıldığında ise tablo şöyle şekillendi: AKP yüzde 26.2, CHP yüzde 21.4, İyi Parti yüzde 10.9, HDP yüzde 9.1, MHP yüzde 4.2, DEVA da yüzde 2.2.

Bu durumda iktidar partisi AKP ile Cumhur İttifakı'ndaki ortağı MHP'nin toplam oyu 30.4'ü buluyor.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU AÇIK ARA ÖNDE

Türkiye'de her ne kadar seçime daha iki yıl olsa da, ekonomi başta olmak üzere birçok alanda yaşanan sorunlar muhalefetin adayının kim olacağına dair tartışmaların gündemde kalmasına neden oluyor.

Bu kapsamda yapılan bazı anketlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere birçok ismin adı öne çıkıyor.

Olası cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yarışan Yavaş açık ara önde görülüyor. Yavaş yüzde 54.4 oy alırken, Erdoğan yüzde 32.9'de kalıyor. Fark yüzde 21.5.

Erdoğan ile İmamoğlu karşı karşıya gelince akıbet değişmiyor. Erdoğan yüzde 36.6, İmamoğlu yüzde 48.7 oy kazanıyor. Fark yüzde 12.1.

Katılımcıların yüzde 52'si Erdoğan'ın kaybedeceğini, yüzde 44'ü kazanacağını düşünüyor.

Bugün seçim olsa Erdoğan'a oy verecek olanlar yüzde 29.8'de kalıyor. Yüzde 46.9'u başka adaya vereceğini belirtirken, yüzde 16.6'sı Erdoğan dışında birisine verebileceğini söylüyor.

Yüzde 56.9'u erken seçim isterken, yüzde 40'ı "Hayır" diyor.

twitter takip