Masterchef, Ramo, Öğretmen, Sadakatsiz... RTÜK'ten onlar da nasibini aldı!

Masterchef,+Ramo,+%C3%96%C4%9Fretmen,+Sadakatsiz...+RT%C3%BCK%E2%80%99ten+onlar+da+nasibini+ald%C4%B1%21;
ABONE OL

RTÜK, 'Sadakatsiz', 'Ramo' ve 'Öğretmen' dizileri ile 'MasterChef Türkiye', 'Gündem Özel', 'Derin Futbol' programlarının yayınlandığı kanallara para cezası kesti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bazı popüler dizi ve televizyon programlarına para cezası kesti. Ceza kesilen diziler arasında Sadakatsiz, Ramo ve Öğretmen yer alırken, MasterChef, Gündem Özel ve Derin Futbol programları da RTÜK'ten nasibini aldı.

RTÜK 'evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösteren, çocuk ve gençleri olumsuz yönde etkileyebilecek rol modeller oluşturan' Sadakatsiz dizisinin yayınlandığı Kanal D'ye, şiddet ve işkence görüntüleri içeren sahnelerinden dolayı Ramo dizisini izleyiciyle buluşturan Show TV ile öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediği kanaatine varılan Öğretmen dizisini ekranlara taşıyan FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

‘İnsan onurunu zedelediği hükmüyle ceza’

RTÜK, TV 8'in "MasterChef Türkiye" programını da masaya yatırdı.

Programda bir yarışmacıyı ağlatarak, stüdyodan çıkmasına sebebiyet verebilecek derecede yüksek ses tonu ile sarf edilen ifadeler ve yarışmacıya bağırılmasının insan onurunu zedelediği hükmüyle yayıncı kuruluşa idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

"Derin Futbol" isimli spor programında küfür içerikli ifadeler de yayıncı Beyaz TV'ye ceza getirdi.

Yayında dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verildiği uzman raporu ile tespit edilerek Beyaz TV'ye 6112 sayılı Kanun'un ihlali nedeniyle idari para cezası verildi.

Her hafta rutin olarak gündeme alınan vatandaşları kandıran yayınlara ilişkin raporlar neticesinde, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapılan Anadolu TV, Nehir, Süper TV ve Dolunay INT televizyonlarına ise ağır yaptırımlar uygulandı.

twitter takip