Kulis: 'AKP seçim için atağa geçti, Kabine'de değişiklik bekleniyor'

Kulis:+%E2%80%99AKP+se%C3%A7im+i%C3%A7in+ata%C4%9Fa+ge%C3%A7ti,+Kabine%E2%80%99de+de%C4%9Fi%C5%9Fiklik+bekleniyor%E2%80%99
ABONE OL

Türkiye gazetesi, AKP'de seçim için atağa geçildiğini, kabine değişimi ve olağanüstü kongre yapılabileceğini yazdı.

İktidara yakınlığıyla bilinen yandaş Türkiye gazetesi, AKP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimi için harekete geçtiğini yazdı.

Yücel Kayaoğlu imzalı haberde AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanmak için 'manevralar' yapabileceği ve ekonomik sorunların AKP'ye olumsuz yansımaması için 'sürpriz' adımlar atabileceği ifade edildi.

Seçimde son düzlüğe girilmişken iktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi'nden dikkat çeken bir iddia geldi. "AK Parti'de değişim rüzgarları... Kabine'de değişiklik bekleniyor" başlıklı haberde Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ‘ülkenin ve milletin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade ettiğine ve kritik öneme sahip olduğuna’ dair ifadeler hatırlatıldı.

AKP kulislerinden aktarımların yapıldığı haberde sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti yönetimi değişikliğine gidilebileceğinin konuşulduğu, Erdoğan'ın yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği yönünde değerlendirmeler yapıldığı aktarıldı.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE

Habere göre; parti vitrininde yapılacak değişiklikler için ihtiyaç olması hâlinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı AKP kulislerinde bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Kulislerdeki bu senaryolar, AKP'ye önümüzdeki süreçte bazı yeni katılımların olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim kadrosuna taşınabilmesi için olağanüstü kongreye ihtiyaç duyulacağı’ iddialarından da kaynaklanıyor.

Mevcut parti yönetiminden isimler ise, olağanüstü kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, ancak MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan önce gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiriyor. AKP'nin 7’inci olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AKP'nin tüzüğüne göre büyük kongre, önceki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden yeniden yapılamıyor. Ancak Genel Başkanının veya MKYK’nın talebi ile olağanüstü kongreye gidilebiliyor.

'SİYASİ KÖKENLİ' İSİMLER

Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede ‘Siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında.

twitter takip