Konya'da ırkçı katliam: Aynı aileden 7 kişi öldürüldü, evleri ateşe verildi

Konya%E2%80%99da+%C4%B1rk%C3%A7%C4%B1+katliam:+Ayn%C4%B1+aileden+7+ki%C5%9Fi+%C3%B6ld%C3%BCr%C3%BCld%C3%BC,+evleri+ate%C5%9Fe+verildi
ABONE OL

Konya'nın Meram ilçesinde bir aileyi hedef alan silahlı saldırıda üçü kadın 7 kişi hayatını kaybetti. Demirören Haber Ajansı (DHA), saldırganların evi de ateşe verdiklerini aktardı.

BBC Türkçe'ye konuşan Avukat Abdurrahman Karabulut, hayatını kaybeden kişilerin aynı aileden kendi müvekkilleri olduğunu söyledi.

Avukat Karabulut, Hasanköy Mahallesi'nde yaşanan olayda hayatını kaybeden Yaşar, Barış, Serpil, Serap, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğlu'nun, Diyarbakır'dan yıllar önce göç ettiklerini belirtti.

Karabulut'un verdiği bilgiye göre, Dedeoğlu ailesi, 12 Mayıs'ta çok sayıda kişinin taşlı sopalı saldırısına uğramış, aile bireylerinin bazıları ağır yaralanmıştı.

Aile olayın ardından basına yaptıkları açıklamalarda "Kürt oldukları için 15 yıldır komşularının ırkçı saldırılarına maruz kaldıklarını" öne sürmüşlerdi.

İçişleri Bakanı Soylu: Kürt-Türk meselesiyle alakası yoktur

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, yaptığı açıklamada saldırının ailenin Kürt olması ile bağlantısı olmadığını söyledi.

Süleyman Soylu, "Bunun Kürt-Türk meselesiyle ilgili herhangi bir alakası yoktur. Yaklaşık 11 yıllık bir husumet" dedi.

"Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir" diye konuşan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm ekiplerimiz bu konuda seferber olmuş durumdadır. İnanıyorum çok kısa süreç içinde yakalanacak, adalete teslim edilecek cezasını alacaktır. Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır."

Fahrettin Altun: İdeolojik saiklerle işlendiği propagandası tam anlamıyla provokasyon

Soylu'nun ardından Cumhurbaşkanlığı da saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bu cinayetin, bu vahşi katliamın ideolojik saiklerle işlendiği propagandası tam anlamıyla bir provokasyondur, yalandır" dedi.

"Cumhurbaşkanımız, bu elim olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir" diye konuşan Altun, olay hakkında çok yönlü soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Avukat Karabulut, ''Üçü kadın yedi kişi öldürüldü, olay yeri incelemesi sürüyor, kamera kaydı var evin ve şifresini savcılıkla paylaştık, görüntüler incelenecek'' dedi.

Başsavcı ve İl Emniyet Müdürü'nün olay yerinde olduğunu söyleyen Karabulut, cenazelerin teşhis için Adli Tıp'a kaldırıldığını belirtti.

Karabulut, 12 Mayıs'taki saldırıda yaralanan tüm müvekkillerinin bugünkü saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi.

Şahit olduğu manzarayı ''katliam'' olarak nitelendiren Karabulut, polisin olay yerine girmelerine izin vermediğini, savcıyı beklediklerini sözlerine ekledi.

Karabulut ayrıca, önceki saldırıya ilişkin yargı sürecinde tutukluların belli aralıklarla tahliye edildiklerine dikkat çekti.

Bu saldırının ardından 14 Mayıs'ta 10 kişi gözaltına alınmıştı. Tutuklanan 7 kişiden 5'i serbest bırakılmıştı.

Artı TV'ye de bir röportaj veren Karabulut, ''Biz tutuklanmalarını beklerken maalesef her hafta birer ikişer kişi serbest bırakıldı ve bugün yaşanan bu saldırıda, yargının aldığı bu kararının payı yüksek'' görüşünü dile getirdi.

'Faillerin aynı kişiler olup olmadığı netleşmedi'

Dedeoğlu ailesine 12 Mayıs tarihinde yapılan saldırının ''ırkçı bir saldırı'' olduğunu söyleyen Avukat Karabulut, faillerin aynı kişi olup olmadığının netleşmediğini belirtti.Karabulut, ''Kuvvetle muhtemel aynı kişiler ama soruşturma devam ediyor. Failler yakalandı mı, daha bilinmiyor. Resmi bir açıklama da olmadı daha, soruşturma devam ediyor. Detaylar daha sonra netleşecek'' dedi.

Saldırıda hayatını kaybeden Barış Dedeoğlu, bir süre önce Gazete Duvar'a bir demeç vermiş ve 'Kürt oldukları için' komşularının taciz ve saldırılarına uğradıklarını iddia etmişti.Barış Dedeoğlu, ''Kadir gecesi evde 4'ü kadın 7 kişiydik. Bir anda ne olduğunu anlamadığımız bir şekilde 5-6 kişi evimizin duvarından atlayarak bize taş, sopa, demir çubuk ve bıçaklarla saldırdı. Sonradan sayı giderek arttı. Bize saldırılanlar 'Biz ülkücüyüz, sizi buradan kaldıracağız' dediler" diye konuşmuştu.

'Yeni saldırıların olmasından endişeliydiler'

Karabulut, Artı TV'ye verdiği demeçte olaydan üç saat önce, saldırıda hayatını kaybeden iki müvekkilinin bürosunu ziyaret ettiğini de açıkladı.

Ailenin avukatlarından Karabulut, ''Yaşar ve Barış (Dedeoğlu), mayıs ayında saldırıyı yapan zanlıların neden tutuklanmadığını sormaya gelmişlerdi. Yeni saldırıların olmasından endişeliydiler. Ben de tutuklama taleplerimizin reddedildiğini ifade ettim, sulh cezanın matbu gerekçeleriyle taleplerimiz hep reddedildi" dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile İl Emniyet Müdürü Engin Dinç olay yerine gelerek incelemede bulundu.

Saldırıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

HDP'li Sancar: İktidarın nefret dili bu katliamın başlıca sorumlusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, saldırının ardından partinin eş genel başkanı Mithat Sancar başkanlığında olağanüstü toplandı.

Mithat Sancar, "Yedi Kürt vatandaşın hunharca katledildiğini", bir süredir devam eden "ırkçı saldırıların en korkunç örneklerinden birinin" yaşandığını söyledi.''İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur'' diyen Sancar, HDP ve Kürtler üzerinden "bir kaos planın devreye sokulduğunu" öne sürdü.17 Haziran'da HDP binasına düzenlenen saldırıda Deniz Poyraz'ın öldürüldüğünde , ''Bu dil, bu politika, bu ülkede ortak eşit yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür'' dediklerini söyleyen Sancar, şöyle devam etti:''İktidar zaten kendinden bekleneni yaptı ve saldırıların önüne geçecek tedbirleri almak yerine, saldırı zeminini güçlendirecek politikalara devam etti.''Sadece kınama yetmez, başsağlığı yetmez, yan yana durarak bu planları boşa çıkarmak için daha etkili ortak tavra ihtiyaç vardır."

AKP Grup Başkanı Bostancı'dan saldırıya kınama

Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı (AKP) Naci Bostancı, sosyal medya hesabından yaşanan saldırıyı kınayan bir mesaj paylaştı.

Naci Bostancı'nın mesajında "Konya'daki vahşi katliamı nefretle kınamak için dahi dilde kelime bulamıyorum. Başımız sağolsun. Katiller mutlaka hesap verecek, adalet yakalarına yapışacaktır" ifadeleri yer aldı.

twitter takip