Kızılay, yalnızca çadırları değil, eşya yardımlarını da satmış

K%C4%B1z%C4%B1lay,+yaln%C4%B1zca+%C3%A7ad%C4%B1rlar%C4%B1+de%C4%9Fil,+e%C5%9Fya+yard%C4%B1mlar%C4%B1n%C4%B1+da+satm%C4%B1%C5%9F
ABONE OL

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kurumlara parayla çadır satan Kızılay’ın 2019 ve 2020 yıllarında ikinci el eşyaları da sattığını yazdı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde, deposundaki çadırları depremzedelere göndermek yerine Ahbap Derneği’ne satan Kızılay’a yönelik tepkiler sürerken, ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi.

Gazeteci Murat Ağırel, Kızılay’ın 2019 ve 2020 yıllarında ikinci el eşyaları da sattığını yazdı.

Kızılay’ın 2021 faaliyet raporunu kaynak gösteren Ağırel, “2019 yılında 1 milyon 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satmış! Yönetim kurulu üyeliği ile birlikte 98 bin TL maaş alan genel müdür ve 76 bin TL maaş alan genel müdür yardımcılarının yönettiği Kızılay! Çok yazık, çok” dedi.

Ağırel'in bugün yayımlanan "Kızılay skandalında ikinci perde: Yardımları da satmışlar" başlıklı yazısının ilgili kısmında şu ifadeler yer aldı:

"Peki sadece AHBAP’a mı çadır satmışlar? Hayır. En zor zamanımızda soğukta tir tir titreyip çadır ararken Kızılay elindeki çadırları “maliyetine” başka kurum ve şirketlere de satmış! TEB, yani Türk Eczacılar Birliği depremin ilk günü bölgede konuşlanmaya çalıştı. Konteyner, çadır aradı. Bulamadı. Kızılay’a sordu. Kızılay, “Bizde çadır var” dedi ve pazarlık başladı. Ne yazık ki TEB, 5 adet 76 metrekare çadırı 800 bin TL bedel ile satın aldı. Bakın, bölgede yardıma muhtaç insanlara ücretsiz ilaç dağıtacak olan kamu kuruluşu tanesi 160 bin TL’ye Kızılay’dan çadır alıyor. Sadece bu kurumlar mı? Mesela Fransız Michelin lastik firması yardım için çadır almış tanesi 19 bin TL’den, OPET de tanesi 19 bin TL’den almış. Arçelik 100 adet çadır almış 2 milyon 242 bin TL ödemiş. Sadece çadır mı? Hayır efendim.

Kızılay başka ne satmış? Hani gönderdiğimiz ikinci el eşyalar var ya. İşte onları da satmış!

Kızılay’ın 2021 faaliyet raporuna göre 2019 yılında 1 milyon 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satmış! Yönetim kurulu üyeliği ile birlikte 98 bin TL maaş alan genel müdür ve 76 bin TL maaş alan genel müdür yardımcılarının yönettiği Kızılay! Çok yazık, çok... Yani AHBAP ya da başka bir yardım kuruluşu yana yakıla çadır aramasa veyahut bu paraları vermese demek ki Kızılay elindeki çadırları satmak için bekletecekti. Gidip kendi gözlerimle gördüğüm ağzı yüzü kanayarak öksüren çocukları umursamayıp çadır göndermeyecekti. Sadece Kızılay değil, dahası var. Hesap vereceksiniz derken şaka yapmıyordum.

twitter takip