'Kılıçdaroğlu ve Akşener anlaştı' iddiası!

%E2%80%99K%C4%B1l%C4%B1%C3%A7daro%C4%9Flu+ve+Ak%C5%9Fener+anla%C5%9Ft%C4%B1%E2%80%99+iddias%C4%B1%21;
ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dünkü görüşmede adaylık konusunu ele aldı. İddiaya göre; iki lider Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda anlaşma sağladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün bir araya geldi. Görüşme, Akşener'in evinde gerçekleşti.
Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesi, CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısı öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

Görüşmede, 2 Mart'ta Saadet Partisi ev sahipliğinde gerçekleşecek Millet İttifakı toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulunulduğu öğrenildi. İki liderin görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; Cumhurbaşkanı adayı belirleme konusunda kriz yaşayan İYİ Parti ile CHP’de genel başkanlar bir görüşme gerçekleştirdi. CHP kurmaylarının adaylık konusunda kurduğu cümlelerden rahatsızlık duyduğu bilinen Akşener'in, Kılıçdaroğlu ile bu konuyu görüştüğü ifade edildi. Yaklaşık iki saat süren görüşmede, iki liderin ortak aday konusunda mutabakata vardığı, Akşener’in masada belirlenecek adayı onaylama kararı aldığı kaydedildi.

Görüşmede, CHP kurmayları tarafından Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yönelik destekleyici mesajların da gündeme geldiği bildirildi. Akşener’in daha önce yaptığı, “CHP'de Sayın Bülent Kuşoğlu'nun Sayın Hande Fırat'a verdiği bir beyanat var. Bu masanın Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için kurulmuş olduğunu betimleyen ve onun aday olmadığı takdirde masanın dağılacağını söyleyen bir şey. Bir tekzip görmedi bu” açıklamasına karşılık Kılıçdaroğlu’nun bu sözler sarf edilmeden önce haberinin olmadığını ilettiği öne sürüldü. İki liderin, genişleyen Millet İttifakı’nın çalışmalarının başarısında hemfikir olduğu ve seçimleri kazanma adına önemli bir şanslarının bulunduğunun vurgulandığı da kaydedildi. Toplantıda ayrıca alt komisyonlar tarafından sürdürülen çalışmaların ittifak üyesi diğer genel başkanların da onaylaması durumunda “hızlandırılması”nın kararlaştırıldığı aktarıldı.

İSİM TELAFFUZU EV SAHİBİNDEN BEKLENİYOR

Deprem konulu 12’nci Millet İttifakı liderler buluşmasını Saadet Partisi ev sahipliğinde gerçekleştiren altı parti, sıranın başa dönmesi ve aday toplantısını CHP’de yapması gerekirken yeniden Saadet Partisi’nde toplanma kararı aldı. Bu kararın adaylık tartışmalarıyla ilgili olduğu kaydedildi. Edinilen bilgiye göre, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, adaylık konusuna girilmesi durumunda, ev sahibi sıfatıyla masanın ortay adayı olarak isim telaffuz edecek. Daha sonra sırasıyla söz alacak liderler, ortak adaya karşı görüşlerini dile getirecek. Bu konuda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en son söz alacağı ve görüşlerini dile getireceği ifade edildi.

Daha önce depremin etkilerinin hissedilmeye devam edilmesi ve yeni ölüm haberleri nedeniyle aday belirleme toplantısını bir hafta daha ertelemeyi tartışan Millet İttifakı, özellikle iktidar cephesinden gelen “Seçim ertelenmeyecek” açıklamalarının ardından adayı bir an önce belirleme kararı aldı. Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıda aday konusunun kesinlikle ele alınacağı bildirildi.

twitter takip