İddia: Süleyman Soylu, Sedat Peker için Başsavcı İsmail Uçar'ı aradı

%C4%B0ddia:+S%C3%BCleyman+Soylu,+Sedat+Peker+i%C3%A7in+Ba%C5%9Fsavc%C4%B1+%C4%B0smail+U%C3%A7ar%E2%80%99%C4%B1+arad%C4%B1
ABONE OL

Gazeteci Seyhan Avşar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 10 gün önce Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ı aradığını iddia etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 10 gün önce Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ı aradığı iddia edildi.

Gazeteci Seyhan Avşar, Halk TV’de Kayda Geçsin programında "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker için kimi aradı?" sorusunu yanıtladı.

Seyhan Avşar, Sedat Peker hakkında yürüyen iki davaya ilişkin bilgileri de aktararak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 10 gün kadar önce Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ı aradığını söyledi ve o konuşmayı aktardı.

Avşar'ın açıklamaları şöyle:

"Sedat Peker çok yoğun bir şekilde tecrit altında konuşamıyor. Kendini ifade edemiyor, bırakın ifade etmeyi tweet dahi beğenemiyor.

Sedat Peker'in Türkiye'de açılan iki dava dosyası olduğunu biliyoruz. Biri Bursa'da diğeri ise Anadolu Adliyesi Ağır Ceza’da. Dananın kuyruğu burada kopuyor diyebiliriz. Çünkü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaklaşık 10 gün önce Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ı arıyor. Başka bir konu için arıyor ancak dönüp dolaşıp konusu Sedat Peker dosyasına getiriyor.

Sedat Peker dosyasında şu detaya değinmek lazım. Sedat Peker'in örgüt dosyasında Cahit Çetin denilen bir dosya var. Cahit Çetin kimdir? Cahit Çetin bir dönem Sedat Peker'in yakın çevresinde olan, Sedat Peker'in fotoğraflarını paylaşan, iddiaya göre kolunda Sedat Peker'in dövmesi olan bir kişiden bahsediyoruz. Cahit Çetin 2017 yılında öldürülüyor. Bu dosya Sedat Peker suç örgütü dosyasının delillerinden biri olarak öne sürülüyor. İddialardan biri Sedat Peker örgütünün bu cinayeti tasarlayarak öldürdüğünü iddia ediyorlardı. Ama Sedat Peker'in yargılandığı - kendisi yok- davada mahkeme bu dosyayı ayırdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tam da Cahit Çetin cinayeti dosyasına konuyu getiriyor. Diyor ki, 'Mahkeme Cahit Çetin cinayeti dosyasını ayırma kararı vermiş. Siz bunu neye dayanarak verdiniz?' Bir başsavcıya bunu soruyor. Herkes bilir, yargılamayı mahkemeler yapar. Başsavcı bu duruma sinirleniyor ve diyor ki 'Yargılamayı ben değil mahkeme yapıyor. Bu ayırma kararını da mahkeme vermiştir' diye belirtiyor.

SOYLU ÇOK GERGİNDİ: İddiaya göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu konuşmayı yaparken çok gergin ve ses tonu yüksek. Ortam biraz gergin ilerliyor ve başsavcı Soylu'ya diyor ki 'Sayın bakanım siz bu konuları benimle değil mevkidaşınızla konuşun.' Yani ben bir bürokratım diyor, bu konuyu mevkidaşınızla konuşmalısınız diyor. 'Ben başsavcıyım, Adalet Bakanı ile konuşmalısınız'. diye ekliyor.

Biz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun suç örgütü lideri Sedat Peker ile nasıl husumetli olduğunu, Peker'in Soylu hakkında hangi ifşalarda bulunduğunu hangi iddiaları gündeme getirdiğini çok iyi biliyoruz. Ancak görüyoruz ki İçişleri Bakanı çok öfkeli, çok kızgın, bir yargıya müdahale edebilecek kadar. Kimliğini ve bulunduğu konumu kullanıp o yargıya müdahale edebilecek kadar öfkeli. Bir başsavcıyı arıyor.

CEMİL ÇİÇEK DE İLHAN CİHANER SAVCIYKEN İSMAİLAĞA CEMAATİ SORUŞTURMASI İÇİN ARAMIŞTI: Tarihte bunun örneklerini de biliyoruz. 2009 yılında İlhan Cihaner Erzincan Başsacısı iken o dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek İlhan Cihaner'i arıyor ve diyor ki 'Siz İsmailağa Cemaatine yönelik bir soruşturma yürütüyorsunuz, bunu yapmayın' diyor. O dönem bu konu günlerce konuşulmuştu hatırlarsınız. Nasıl bir adalet bakanı savcıyı arayıp müdahale eder diyorlardı. Ama şimdi görüyoruz ki İçişleri Bakanı bir başsavcıyı arayıp yargıya müdahale etmeye çalışıyor." 

twitter takip