İBB'ye 'tablo' sansürü! AA ve A Haber bu detayı vermediler!

%C4%B0BB%E2%80%99ye+%E2%80%99tablo%E2%80%99+sans%C3%BCr%C3%BC%21;+AA+ve+A+Haber+bu+detay%C4%B1+vermediler%21;
ABONE OL

İBB'in Fatih Sultan Mehmet'in tablosunu satın alması iktidara yakın bazı medya kuruluşlarında yer almadı. Bu kuruluşların haberlerinde sadece tablonun satıldığı bilgisi verildi.

İBB National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri” arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in orijinal portresini satın aldı. Londra’da düzenlenen müzayede İBB’yi Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalk'a temsil etti. 770 bin sterline satın alınan tablo, uzun yıllar sonra İstanbul’a, evine dönüyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Osmanlı İmparatorluğu’nun Rönesans dönemine ilgi duyan ve entelektüel birikimiyle öne çıkan padişahı Fatih Sultan Mehmet’in kendi döneminde yapılıp günümüze gelebilmiş üç orijinal portesinden birini satın aldı. 
İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedeye alıcıların beğenisine sunuldu. 
 
Müzayedenin en dikkat çeken parçalarından biri olan yapıt, 400-600 bin sterlinden satışa çıkarıldı. Yapıtı yeniden ülkemize kazandırmak isteyen İBB, portreyi 770 bin sterlin (yaklaşık 6,5 milyon lira) ödeyerek satın aldı. Böylece portre, uzun yıllar sonra yeniden İstanbul’a dönüş yoluna geçti. Müzayedede İBB’yi Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalk'a temsil etti.
 
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, bu gelişmeyi sosyal medya hesaplarından "Londra'da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık" mesajıyla duyurdu.
 
 
MÜZAYEDEYE KORONAVİRÜS ENGELİ!
 
National Gallery’nin “Daimi sergilenen sanat eserleri”nden biri olan Fatih portresinin de yer aldığı müzayede, aslında daha önce gerçekleştirilecekti. Ancak, koronavirüs önlemleri kapsamında Londra’daki Christie’s müzayede salonu kapıya kilit vurmak zorunda kaldı. Bu da müzayedenin iki ay ertelenmesine neden oldu. Salon, aylar sonra İBB’nin de yer aldığı bu müzayedeyle yeniden açıldı.
 
ÖLÜMÜNDEN ALTI AY ÖNCE TAMAMLANMIŞ!
 
Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4; boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Belki de 3 Mayıs 1481 tarihinde zehirlenerek öldürülen Fatih Sultan Mehmet’in, ressam Bellini’ye verdiği son pozlardan biri.
 
PORTREDEKİ İKİNCİ KİŞİNİN KİM OLDUĞU BİLİNMİYOR
 
Öte yandan; Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor. Bunlardan birincisi ikinci figürün, padişahın üç oğlundan biri olduğunu ileri sürüyor. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması, bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor.
 
BELLİNİ’Yİ DENEYEREK İŞE ALDI!
 
Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etti. Resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başladı.
 
İKTİDARA YAKIN MEDYA İBB'Yİ GÖRMEDİ!
 
Öte yandan; Fatih Sultan Mehmet'in tablosunun İBB tarafından satın alınması medyada geniş yer buldu. Ancak; Anadolu Ajansı ve A Haber gibi iktidara yakın olan medya kuruluşları tablonun İBB tarafından satın alındığı bilgisine yer vermedi. 
 
İktidara yakın yayın çizgisindeki bazı medya kuruluşlarında sadece tablonun satıldığı bilgisine ve tablo ile ilgili detaylara yer verildi.
 
Sosyal medya kullanıcıları da bu duruma "Eksiğinizi tamamlayalım. Tabloyu İBB aldı" yorumlarını yaparak tepki gösterdi.
twitter takip