HDP: İktidarın Alevileri hedef alan söylemleri, saldırıları tetiklemektedir

HDP:+%C4%B0ktidar%C4%B1n+Alevileri+hedef+alan+s%C3%B6ylemleri,+sald%C4%B1r%C4%B1lar%C4%B1+tetiklemektedir
ABONE OL

HDP MYK, Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik yapılan saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Ankara’da Alevi kurumlarına yönelik saldırıya dair açıklama yaptı. Saldırının planlı ve organize olduğuna dikkat çeken HDP, “Ankara Mamak’ta Şah-ı Merdan Cemevi’ne ibadet esnasında olmak üzere, Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği ve Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’ne yönelik gerçekleşen alçakça saldırıları kınıyoruz” dedi.

Açıklamasında, “Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırılar iktidar cenahının Alevileri hedef alan söylemleriyle tetiklenmektedir” ifadelerine yer veren HDP, “Bu saldırılar siyasal iktidarın Alevileri ötekileştirmesi, inançlarını yok sayması ve Alevi karşıtlığı üzerinden siyaset yapmasıyla doğrudan ilgilidir” dedi ve şöyle devam etti:

“İçişleri Bakanlığı’nın olayla ilgili bir kişiyi gözaltına almış olması olayı aydınlatma çabası değil bilakis olayın üstünü kapatmaktır. Zira bu kadar organize ve eşzamanlı bir saldırıyı bir kişinin yapması mümkün değildir. Ankara’daki Cemevi saldırılarının ardında hesapları olan karanlık güçler asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Hedeflenen provokasyonlar boşa düşecektir. Alevi canlar yalnız değildir. Alevilere ve Alevi kurumlarına yönelik saldırıların gerçek failleri bulunana ve perde arkasındaki azmettiricilerinden hesap sorulana dek mücadelemizi sürdürecek, sürecin takipçisi olacağız.”

twitter takip