Halk TV'deki işten çıkartmaların perde arkasında neler var? 6 kişi neden işten çıkartıldı?

Halk+TV%E2%80%99deki+i%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1kartmalar%C4%B1n+perde+arkas%C4%B1nda+neler+var?+6+ki%C5%9Fi+neden+i%C5%9Ften+%C3%A7%C4%B1kart%C4%B1ld%C4%B1?
ABONE OL

odatv.com yazarı Hikmet Çiçek, geçtiğimiz Nisan ayında Halk TV'de yaşanan işten çıkartmalara dair bir yazı kaleme aldı

odatv.com yazarı Hikmet Çiçek, geçtiğimiz Nisan ayında Halk TV'de yaşanan işten çıkartmalara dair bir yazı kaleme aldı. Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel'in Halk TV'deki görevlerine 1 Nisan sabahı ani bir kararla son verilmişti.

Bu karara tepki gösteren Uğur Dündar da kanalla yolarını ayırmıştı.

Hikmet Çiçek de Halk TV'de yaşanan bu sürece dair dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.  Çiçek yazısında Halk TV’nin büyük hissesinin CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'a ait olduğunun ve Baykal'ın kızı Aslı Ataman'ın kanalın başına getirildiğini hatırlattı.

Halk TV'de parti içi muhalefete ve CHP’de kurultay isteyen imza kampanyasına destek veren haberlerin gerginlik yarattığı, Aslı Ataman'ın bu haberlerden dolayı baskı altında kaldığı ve yapılan işten çıkartmalarda ona en büyük desteğin Genel Yayın Koordinatörü Serhan Asker'den geldiğini dile getirdi.

Hikmet Çiçek ayrıca Serhan Asker için "Halk TV'de Turgay Güler'i ve Buket Aydın'ı aratmayan birisi var" yorumunu yaptı.

Hikmet Çiçek'in yazısı şu şekilde:

Gazeteci bir dostum, Halk Tv’nin çiçeği burnunda Genel Yayın Koordinatörü Serhan Asker’e dikkat çekti. Halk Tv’deki tasfiyelere ve değişime farklı bir yorum getirdi. Serhan Asker TRT Spor'un önemli elemanıydı. Emekli oldu, bu arada Hürriyet'te ki ballı maaş kesilince, (TRT Spor yöneticisi iken Hürriyet’ten birilerine program yaptırdığı, karşılığında gazetede köşe yazarı olduğu iddia edilir) Deniz Baykal kontenjanından Halk Tv'ye geçti, kanalın Genel Yayın Koordinatörü oldu. Aynı zamanda “Siyaset Kültürü” ve “Serhan Asker’le Pazar Sohbeti” programlarını da sunuyor.

Gazetecilik mesleğine 1995 yılında Milliyet gazetesinde başladı. 2000 yılında TRT Haber ve Spor yayınları Dairesi Başkanlığında politika muhabiri olarak televizyon haberciliğine başladı. “ekşi sözlük”te Serhan Asker için, “19 yıl bu işin mutfağı TRT'de çeşitli görevlerde çalışıp, hiçbir şey öğrenememiş gazeteci”deniliyor!

DERVİŞ’İN EN SEVDİĞİ GAZETECİ !

Formula 1 ve Avrupa Futbol Şampiyonası programlarının yapımını ve sunumunu gerçekleştirdi. Formula 1’in yapımcısı iken adı akçeli bir işe karıştığı iddia edildi. Asker için, “Bırakın Formula 1'i, insanı hayattan dahi soğutabilecek potansiyelde bir sunucu” diye yorumlar yapıldı. 2004 yılında ekonomi bakanlığı görevini yapan Kemal Derviş'in 18 aylık görevini anlatan “Krizden Çıkış ve çağdaş Sosyal Demokrasi” kitabını yazdı. Kitabı, CHP’li belediyeler çok sayıda aldı.  Kemal Derviş, “Türkiye’de en sevdiğim gazeteci” diyordu onun için!

BAŞINA DENİZ BAYKAL'IN KIZI GEÇTİ!

Halk Tv’nin büyük hissesi Deniz Baykal'a ait. Baykal'ın kızı Aslı Ataman bu hisselere dayanarak Halk TV'nin başına getirildi. Ataman'ın ilk işi, mevcut yapıyı değiştirmek oldu. Önümüzdeki dönem CHP’den milletvekili adayı olacağı söylenen Ataman’a CHP yönetiminin de destek verdiği ifade edildi. Baykal, bugüne kadar kanalın çalışmalarına karışmadığını söylemişti. Ancak Baykal için Halk TV’de bir oda ayrıldığı, hastalandığı için bu odaya yerleşmediği biliniyor. Şimdi o odada Serhan Asker oturuyor! Halk Tv’nin parti içi muhalefete ve CHP’de kurultay isteyen imza kampanyasına destek veren haberleri, Şaban Sevinç’le Tuncay Özkan arasındaki tartışma, CHP yönetimiyle kanal arasındaki ipleri iyice germişti.

ASLI BAYKAL NE DEDİ?

Aslı Baykal Ataman, 18 Mart’ta katıldığı ilk toplantıda kanal yöneticilerine, gelen baskılardan yorulduğunu, bu nedenle CHP Genel Merkezi’ni kızdıran yayınlara son vermelerini söyledi. 1 Nisan günü operasyon geldi. İşten çıkarılmalara gerekçe olarak da kanalın reytinglerinin düşmesi gösterildi. Bu operasyonda Aslı Baykal’a en büyük destek Serhan Asker’den geldi. Halk Tv'de yeni dönem onunla başlıyordu. Ana haber İrfan Değirmenci'ye, gece haberleri Ekim 2015’te kanaldan kovulan Enver Aysever'e emanet edildi. Değirmenci, “omurgalı olmak önemli”, “Halk Tv emekçisi” olacağını söylüyordu, ama ne Asker ne de Değirmenci, Halk Televizyonu'nu bugünlere getiren ekipten Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel'in hem de bir seçim zaferinin sabahında işlerine neden son verildiğine, bu haksızlığa karşı çıkan Uğur Dündar’ın “6 yıldır tek kuruş almadan program yaptığı” Halk Tv'den neden ayrıldığına hiç değinmediler.

BAYKAL BOYKOT KIRICI !

TRT’nin CHP muhabiriydi. Bülent Tanla ve Fikret Ünlü ile iyi ilişkileri vardı. CHP’nin, Genel Müdür İbrahim Şahin döneminde TRT’yi boykot ettiği günlerdi. Haziran 2009’da Baykal, TRT'de Serhan Asker'in hazırlayıp sunduğu "Limit Yok" programına konuk olarak katılarak boykotu kırdı. Baykal’ın bu tutumu hiç anlaşılamadı.

KANKA MUHABBETİ!

Konuk ettiği kişilerden çok kendini öne çıkarması, “ben ben ben” diye bağıran antipatik tutumu, laubali tavrı çok eleştirildi. 31 Mart seçimlerinden sonra konuk ettiği Ekrem İmamoğlu ile konuşma biçimi, sırnaşık tavrı, “asker arkadaşı” ile konuşur gibi davranması çok tepki çekti. “Sen kimsin de ekran önünde milyonların oy verdiği adama sen diyorsun” diye eleştirildi. Merdan Yanardağ ve Emre Kongar Tele 1’deki programlarında Serhan Asker'in gayri ciddi tutumunu yerden yere vurdular. Serhan Asker için, “kırdığı cevizler ve laubali halleri Turgay Güler ve Buket Aydın'ı aratmadı” diyen de var!  

twitter takip