Gazetecilerden gözaltına alınan meslektaşları için tepki: 'Açıkça verilmek istenen bir gözdağıdır...'

Gazetecilerden+g%C3%B6zalt%C4%B1na+al%C4%B1nan+meslekta%C5%9Flar%C4%B1+i%C3%A7in+tepki:+%E2%80%99A%C3%A7%C4%B1k%C3%A7a+verilmek+istenen+bir+g%C3%B6zda%C4%9F%C4%B1d%C4%B1r...%E2%80%99
ABONE OL

Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'in gözaltına alınmasına ilişkin gazetecilerden birçok tepki mesajı geldi. TGC de, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın gözaltına alınmasıyla ilgili  açıklama yaptı.
 
Açıklamada şu görüşler yer aldı:
 
“Basın özgürlüğü,  Anayasamız gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. Halkın demokratik toplumda tartışma ortamına katkı sağlayan her konuda doğru, güvenilir bilgiye erişim hakkı vardır.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız bu olağanüstü günlerde gazeteciler halkın haber alma ve bilgilenme hakkı için özveriyle görev yaparken, ne yazık ki, iktidar da gazetecileri hedef göstermekten, sabah evlerinde gözaltına almaktan vazgeçmiyor.  
 
Son olarak bugün Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın evlerinde gözaltına alındıklarını üzüntüyle öğrendik.
 
Meslektaşlarımızın gazetecilik faaliyetinden gözaltına alınması açıkça verilmek istenen bir gözdağıdır. Suçlamalar ne olursa olsun savcılığa çağrılarak ifadesi alınabilecek gazetecilerin böyle gözaltına alınması demokrasilerde olmaması gereken bir uygulamadır.
 
Türkiye’de demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Bunun için de gazeteciler görevlerini yapabilmeli. Hak ihlallerini yazan, gündeme getiren, olayları halk adına sorgulayan gazeteciler, haber verme faaliyeti nedeniyle gözaltına alınmamalı, tutuklanmamalı.
 
Ülkede demokrasinin yeşermesi ve barışın sağlanabilmesi için Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel’in, Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız’ın ve cezaevinde bulunan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması gereğine inanıyoruz. 
 
Bu gerçekler ışığında iktidarı bir kez daha Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya, halkın haber alma hakkını engellememeye davet ediyoruz.”
 
Müyesser Yıldız'ın görüşme yaptığı ancak haber kaynağından aldığı bilgileri haberleştirmediği nedeniyle casuslukla suçlanmasına da gazetecilerden tepkiler geldi. Birçok gazeteci bu durumu eleştiren yorumlarda bulundu ve "Karar verin artık. Gazeteciler yazsın mı, yazmasın mı" benzeri tweetler attı. 
 
Ünlü gazeteci İsmail Saymaz, "Haberi yazınca terörist, yazmayınca casus diyorlar. Barış’lar haber yazmaktan suçlanıyor, Müyesser abla yazmamaktan" tweetiyle Yıldız hakkındaki suçlamalara tepki gösterdi. 
 
Gazeteci Toygun Atilla da; "Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, “iddia o ki, Müyesser Yıldız haber kaynağından aldığı bilgileri haberleştirmemiş ve bu da “casusluk” olmuş”  Gazeteci her konuştuğunu, duyduğunu zaten haber yapmaz.  Araştırır, doğrular, inceler. Olması gereken budur ve suç değildir. Haber yazdığın zaman “vatan haini” yazmadığın zaman ise “casus” ilan edildiğin bir bakış açısı kabul edilir değildir.  Bunun tek açıklaması “kurdun koyunu yemeyi kafaya koyması” ile açıklanır ki... son derece tehlikedir" mesajıyla Müyesser Yıldız'ın gözaltına alınma gerekçesine tepki gösterdi.
 
twitter takip