Gazeteci Sedef Kabaş hakkındaki iddianame kabul edildi

Gazeteci+Sedef+Kaba%C5%9F+hakk%C4%B1ndaki+iddianame+kabul+edildi
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ve iki bakana karşı 'kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret' suçlarından toplam 12 yıl 10 aya kadar hapsi istenen gazeteci Sedef Kabaş hakkındaki iddianame mahkemece kabul edildi.

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 22 Ocak’ta tutuklanan Sedef Kabaş hakkındaki soruşturma, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu tarafından geçen cuma tamamlandı. İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Ancak duruşma tarihi henüz belli olmadı.

Öte yandan mahkeme, Sedef Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz’ın tahliye talebini de değerlendirecek.

İDDİANAME

İddianamede, gazeteci Sedef Kabaş ‘şüpheli’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘müşteki’, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ‘mağdur’ sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, Sedef Kabaş hakkında zincirleme şekilde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 1 yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis talep edilirken, 14 Ocak tarihli programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle de ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan toplam 2 yıl 4 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor. DHA

twitter takip