Fatih Altaylı 'muhalefetin seçim planını' yazdı

Fatih+Altayl%C4%B1+%E2%80%99muhalefetin+se%C3%A7im+plan%C4%B1n%C4%B1%E2%80%99+yazd%C4%B1
ABONE OL

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında CHP'de kafaların netleştiğini, partinin ittifak masasına götüreceği ismin Kemal Kılıçdaroğlu olacağını ileri sürdü.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde 6'lı masadan çıkacak cumhurbaşkanı adayıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Altaylı, "Muhalefetin seçim planı: Aday ve kadrosu birlikte vitrinde" başlıklı yazısında CHP'nin adaylık konusunda netleştiğini ve ittifak masaına Kemal Kılıçdaroğlu ismini götüreceğini ileri sürerek, İYİ Parti'nin de destek olacağını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklarken halkın önüne tek kişi çıkmayacağını da belirten Altaylı, Akşener'in bu ekipte yer almayacağını söyledi. Altaylı, Akşener'in muhalefetin 3 yıl içinde geçmeyi planladığı parlamenter rejim için hazırlanacağını belirtti ve siyaseten çok aktif olacağını dile getirdi.

Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Cumhuriyet Halk Partisi’nde kafalar artık netleşti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifak masasına partinin Cumhurbaşkanı adayı olarak götüreceği isim Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Gelen bilgilere göre İyi Parti’nin Kılıçdaroğlu ismine itiraz eden taraf olmayacağı ve Kemal Bey’e destek vereceği neredeyse kesin gibi.

Ancak CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi stratejisi Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermekten ibaret değil. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye en uzak isimlerle, MHP’den kopmuş ülkücülerle, AK Parti’ye artık yüz vermeyen milli görüşçülerle, AK Parti’yle yollarını ayırmış AK Partili önemli isimlerle görüşüyor. Bu görüşmelerde muhataplarından olabildiğince açık sözlü ve açık yürekli olmalarını istiyor. Önerilerini dinliyor, fikirlerini alıyor, kendini anlatmaktan çok onların ve temsil ettikleri kitlenin kendisi hakkındaki fikirlerini öğreniyor.

Bu görüşmelerde kendisine en fazla “Alevi kimliğini saklamaması” öneriliyor. Bu durumun Alevilerde küskünlük, Sünnilerde ise sahtecilik izlenimi uyandırabileceği hatırlatılıp bu konuda çok açık olması tavsiye ediliyor.

Bir diğer tavsiye ise cesur olması. Bu görüşmeler Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusundaki fikrinin netleşmesini ve cesaretinin artmasını sağlamış. Ancak dediğim gibi kapsamlı bir siyaset ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı planlanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken, tek kişi olarak halkın önüne çıkmayacak. Kemal Bey ile birlikte Cumhurbaşkanı yardımcısı adayları da sahneye çıkacaklar. Cumhurbaşkanı yardımcılarından 1 numaralı olan mutlaka Sünni bir isim olacak. Mesela Temel Karamollaoğlu gibi bir isim Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak karşımıza çıkarsa kimse şaşırmasın. Ve Kılıçdaroğlu’nun yardımcıları ve kabinesinin ana hatları da büyük ölçüde vitrine çıkacak. Altılı masanın katkısı en çok burada görülecek.

Ve büyük bir sürpriz olarak Meral Akşener Kılıçdaroğlu’nun vitrine çıkardığı ekip içinde yer almayacak. Akşener, 3 yıl içinde geçilmesi planlanan parlamenter rejim için hazırlanacak ve siyaseten çok aktif olacak. Ancak Kılıçdaroğlu kabinesinde İyi Parti’nin ciddi bir ağırlığı olması planlanıyor. Bu arada şunu da söyleyeyim, Kılıçdaroğlu’nun tüm bu çalışmaları çok ciddi biçimde izleniyor, kayda alınıyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun bundan bir rahatsızlığı yok. Tabii yine de altılı masanın tavrı önemli. Kılıçdaroğlu masadaki herkesi dinlemeden karar vermeyecek."

twitter takip