Erdoğan’ın Esad’la ilgili sözleri ortaya çıktı!

Erdo%C4%9Fan%E2%80%99%C4%B1n+Esad%E2%80%99la+ilgili+s%C3%B6zleri+ortaya+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1%21;+
ABONE OL

AK Parti MKYK'da yaşananları bugünkü köşesinden aktaran Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın Esad’la ilgili sözlerini de paylaştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Özbekistan'da bir araya geleceği iddia edilmiş Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu durumu yalanlamıştı.

Özbekistan’daki kritik ziyaretin yapıldığı bugünlerde Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’den dikkat çeken bir yazı geldi.

Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre AK Parti MKYK’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Semerkant'ta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceği gündeme geldi.

Selvi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Böyle bir davet de yok” açıklaması yaptığını ve ardından Erdoğan'ın söz aldığını söyledi.

Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre Erdoğan, şöyle konuştu:

“Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı.

Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine ‘Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”

twitter takip