Erdoğan, '94 ruhu' göndermesiyle hangi mesajı verdi? İşte, iktidarın yerel seçim planı!

Erdo%C4%9Fan,+%E2%80%9994+ruhu%E2%80%99+g%C3%B6ndermesiyle+hangi+mesaj%C4%B1+verdi?+%C4%B0%C5%9Fte,+iktidar%C4%B1n+yerel+se%C3%A7im+plan%C4%B1%21;
ABONE OL

Kulislerde konuşulanlara göre AK Parti Ankara, İstanbul, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerde “muhalefetin bölünmüş yapısından faydalanmayı” hedefliyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul il teşkilatının bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçimlerin “1994 yılındaki yerel seçimler gibi milat olacağını” söyleyerek kaybettikleri büyükşehir belediyelerine işaret etti. Erdoğan’ın bu sözleri 2024’teki yerel seçimlerde “Cumhur İttifakı’nın uygulayacağı” strateji olarak yorumlandı. Buna göre AK Parti Ankara, İstanbul, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerde “muhalefetin bölünmüş yapısından faydalanmayı” hedefliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun AK Parti kulislerinden aktardığı haberine göre, 6’lı masada yer alan muhalefetin “yerel seçimlere az bir süre kala genel seçimlerdeki gibi tam bir bütünlük halinde yeniden bir araya gelemeyeceği” kaydediliyor. 6’lı masayı oluşturan her bir partinin “yerel seçimlerde en az birkaç belediye başkanlığı alabilmek için kendi içlerinde kıyasıya bir yarışa gireceği” kaydediliyor. Özellikle Akşener’in kurultaydaki sözleri sonrasında “CHP ile ittifak yoluna gitse bile bu kez kendi partisinin belirleyeceği adayları CHP’ye dayatmak isteyeceği, CHP’nin de pek çok il için buna karşı çıkacağı” hesaplanıyor.

Öte yandan genel seçimler sonrasında HDP de 2024 seçimlerine “kendi adaylarıyla” katılacak.

Bu durumdan kaynaklı olarak Erdoğan’ın “1994 yılındaki yerel seçimlere göndermede bulunduğuna” dikkat çekiliyor.

twitter takip