Emine Erdoğan'dan tarikattaki çocuk istismarına ilişkin paylaşım

Emine+Erdo%C4%9Fan%E2%80%99dan+tarikattaki+%C3%A7ocuk+istismar%C4%B1na+ili%C5%9Fkin+payla%C5%9F%C4%B1m
ABONE OL

Emine Erdoğan, tarikatta çocuk istismarı skandalıyla ilgili olarak, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşında ‘evlendirilip’ istismara maruz bırakılması skandalıyla ilgili paylaşımda bulundu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Emine Erdoğan, suçu işleyen, göz yuman, sessiz kalan herkesin hesap vermesi gerektiğini belirterek sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Emine Erdoğan, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Çocuk istismarı, insanlık dışı bir suçtur, sapkınlıktır! Hiçbir dine, ahlaka, geleneğe sığmaz, mazereti kabul edilemez. Bu suçu işleyen, göz yuman, sessiz kalan herkes hesap vermelidir. Sürecin ben de takipçisi olacağım. Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum."

 

OLAYIN ÖZETİ

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayımlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti.

twitter takip