Demirören'in borcuyla ilgili açıklama yapması beklenen Ziraat Bankası'yla ilgili önemli gelişme!

Demir%C3%B6ren%E2%80%99in+borcuyla+ilgili+a%C3%A7%C4%B1klama+yapmas%C4%B1+beklenen+Ziraat+Bankas%C4%B1%E2%80%99yla+ilgili+%C3%B6nemli+geli%C5%9Fme%21;
ABONE OL

Ziraat Bankası'nın, Demirören Holding'in borcuna karşılık aldığı mahkemelik olan arazileri satmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Demirören Holding ve Ziraat Bankası arasında yaşanan Eyüpsultan Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki arazi - kredi skandalının perde arkası ortaya çıktı. Arazilerin yüz milyonlarca lira krediye karşılık bankaya devrinin ardından üstelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söz konusu arazileri imara açan planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişken Ziraat Bankası arazileri sitesinden 20 Şubat 2020’de satışa çıkardı. Toplam 21 arazinin sitede sayfa sayfa ilanı yer aldı. İlanların açıklamalarında arazilerin çoğunluğunun “konut” alanında kaldığı ifade edildi. Araziler için on milyonlarca lira istendi.

Bunun üzerine bölge sakinleri bankaya bir ihtarname çekerek “Bankanıza ait internet sitesi incelendiğinde söz konusu taşınmazların çoğunlukla konut alanında kalmakta olduğu, bir kısmının ise okul ya da ticaret gibi kullanım haklarına sahip olduğu ifade edilmektedir. Ancak bu bilgiler yanlış olduğu gibi taşınmazları satın almayı düşünebilecek şahıslar yönünden önemli derecede aldatıcı niteliktedir” denildi. Satışa sunulan arazilerin bulunduğu alanın 1988 yılında Kemer Country Yerleşkesi için hazırlanan bütüncül imar planları kapsamında “Özel Spor Alanı” ve “Yeşil Alan” olarak planlanmış olduğuna dikkat çekilen ihtarnamede alanların günümüze kadar korunduğu anlatıldı. İhtarnamede bakanlığın arazileri konut alanına çeviren imar planına değinilerek bu planlara karşı dava açıldığı ve en son planların yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği vurgulandı. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYIN...

twitter takip