AYM'den Korkusuz gazetesi kararı: Reklam kesintisi cezası hak ihlalidir

AYM%E2%80%99den+Korkusuz+gazetesi+karar%C4%B1:+Reklam+kesintisi+cezas%C4%B1+hak+ihlalidir
ABONE OL

Anayasa Mahkemesi, Basın İlan Kurumu'nun Korkusuz gazetesine verdiği ilan ve reklam kesme cezasının hak ihlali olduğuna karar verdi.

Sözcü'nün haberine göre; Korkusuz gazetesi, Basın İlan Kurumu'nun (BİK) uyguladığı ilan ve reklam kesme cezasıyla ilgili AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Başvuruyu inceleyen AYM de, Korkusuz Gazetesi'nin ‘basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine' hükmetti. Yüksek Mahkeme'nin kararında, basın özgürlüğünün koşullarından birinin de ekonomik imkanların bulunması olduğu, süreli yayınlarda haberin verilmesi için ekonomik imkânların büyük ölçüde resmî ilan ve reklamların yayımlanmasıyla sağlandığına dikkat çekildi. BİK'in resmî ilan ve reklamların kesilmesi şeklindeki müdahale yetkisinin bir yaptırım aracı değil, basının etik yönden niteliklerini artırmaya yönelik bir düzenleme olduğuna vurgu yapılan kararda, “Dolayısıyla BİK'in anılan müdahale biçimini başvurulabilecek son çare olarak görmesi basın özgürlüğü açısından hayati önem taşımaktadır” denildi. Kararda, mahkemenin Korkusuz Gazetesi'nin içeriğine müdahale edemeyeceği bir metni, delil sunma hakkı dahi tanımadan yayınlamasına karar verdiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Korkusuz Gazetesi, 3 Ağustos 2015'teki nüshasında eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevden ayrılmasına karşın konutunu boşaltmadığı ve 2.5 milyon liralık tefrişat yaptığını yazdı. Ala'nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada Küçükçekmece Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi. Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi ise Ala'nın tekzip metninin yayınlanmasını kararlaştırdı. Ancak Korkusuz, bu tek taraflı metni yayınlamadı. Ala da, BİK'na başvurarak tekzibi yayımlamadığı gerekçesiyle Korkusuz'u şikayet etti.


DELİL SUNMA HAKKI TANINMADI

Şikayet üzerine BİK, Korkusuz'a 2 gün ‘resmi ilan ve reklamların kesilmesi' cezası verdi ancak gazetenin resmî ilan ve reklam yayımlama hakkı bulunmadığından verilen cezanın şimdilik uygulanmamasını kararlaştırdı. Küçükçekmece 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Korkusuz'un bu karara yaptığı itirazı kısmen kabul ederek,  cezayı bir güne düşürdü.

twitter takip