AKP, Cumhuriyet'in yüzüncü yılına özel hatıra parasında kendi sloganını kullandı!

AKP,+Cumhuriyet%E2%80%99in+y%C3%BCz%C3%BCnc%C3%BC+y%C4%B1l%C4%B1na+%C3%B6zel+hat%C4%B1ra+paras%C4%B1nda+kendi+slogan%C4%B1n%C4%B1+kulland%C4%B1%21;
ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Cumhuriyet'in 100. yılına özel tanıttığı '5 Türk lirası' hatıra parasının iç göbeğinde, AKP'nin 'Türkiye Yüzyılı' sloganı kullanıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Cumhuriyet'in 100. yılına özel bastırdığı "5 Türk lirası" hatıra madeni para, yarın tedavüle sunuluyor. Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamaya göre, Bakanlığın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı için 5 Türk lirası madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi.

BirGün'de yer alana habere göre, 100. yıl temalı "5 Türk lirası" tedavül hatıra paranın iç göbeğinde "Türkiye Yüzyılı" logosu kullanıldı. Logonun üzerinde "5" ibaresi, alt kısmında ise "Türk lirası" ibaresi bulunuyor. Dış halkada ise sekiz köşeli "Selçuklu yıldızı" motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanıldı.

Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda "?", sağında ise "TC" sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Altta ise basım yılı "2023" tarihi yer aldı. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetre olarak basıldı.

Açıklamada, "Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır" ifadeleri de yer aldı.

Yarın tedavüle verilecek "5 Türk lirası" madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus olmak üzere 100 milyon adet basıldı.

twitter takip