Ahlam Albashir'in savcılık ifadesinden: Çantanın içinde uyuşturucu olduğunu düşündüm

Ahlam+Albashir%E2%80%99in+savc%C4%B1l%C4%B1k+ifadesinden:+%C3%87antan%C4%B1n+i%C3%A7inde+uyu%C5%9Fturucu+oldu%C4%9Funu+d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnd%C3%BCm
ABONE OL

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında, bombayı caddeye bıraktığı belirlenen Ahlam Albashir'in savcılık ifadesindeki aktarımları dikkat çekti.

Sözcü'den Fırat Fıstık'ın haberine göre; Beyoğlu’ndaki bombalı terör saldırısına ilişkin hakimliğe sevk edilen Ahlam Albashır’in de aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklandı.

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin ölümüne, 81 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıda gözaltına alınanlar savcılıkta sorgulanmıştı.

Aralarında Ahlam Albashir’in de olduğu 49 kişi sabah saatlerinde adliyeye sevk edilmişti.

İfade işlemleri için 29 savcı görevlendirildi. Tüm gün boyunca 49 kişinin ifadeleri alındı.

Savcılık ifadelerinin ardından şüpheliler sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Aralarında Ahlam Albashir’in de olduğu 17 kişi tutukluluk, 3 kişi adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. Terörist Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklandı.

Tutuklanan 17, adli kontrol talebiyle sevk edilen 3 kişi dışındaki 29 kişi ise sınır dışı edilecek.

AHLAM ALBASHIR CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısını gerçekleştiren Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu bazı tutuklular, Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ndeki sağlık muayenelerinin ardından Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne götürüldü.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklanan şüpheliler, sağlık muayenesi için geniş güvenlik önlemleri altında Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne getirildi.

Şüpheliler, muayenelerinin ardından araçlara bindirilirken hastane bahçesinde bulunan bazı vatandaşlar “masum insanlardan ne istediniz” şeklinde tepki gösterdi.

Aralarında Ahlam Albashır’ın da bulunduğu bazı tutuklular, Marmara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne konuldu.

ÇANTANIN İÇİNDE BOMBA OLDUĞUNU BİLMİYORMUŞ

Ahlam Albashir ifadesinde YPG’li olduğunu kabul ederken Türkiye’ye gelmesine örgütün sebep olduğunu, ailesinin tehdit edildiğini söyledi.

Bilal Hassan adlı kişiyle birlikte Türkiye’ye geldiğini söyleyen Albashir, Taksim’e daha önce de üç kez geldiğini dile getirdi.

Bombalı saldırıyı gerçekleştirdikleri gün Taksim’e Bilal Hassan adlı kişiyle geldiklerini belirtirken çantanın içinde bomba olduğunu bilmediğini söyledi.

“PARFÜM BAKIYORDUM, O ARADA PATLAMA OLDU”

Albashir, ifadesinde “Bankta çantayla otururken Hacı kod adlı kişiden telefon geldi. ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl’ dedi. Çantanın içinde yumuşak bir şey vardı. Üstte cips falan vardı. Altında yumuşak bir şey vardı. İçinde uyuşturucu var sandım. Çantayı bırakıp oradan ayrıldım. Parfüm bakıyordum, o arada patlama oldu. Bırakıp kaçtım. Taksiye bindim, taksici telefonda ne olduğunu gösterince anladım” dedi.

twitter takip