Adalet Bakanı Tunç'tan Sezgin Tanrıkulu açıklaması!

Adalet+Bakan%C4%B1+Tun%C3%A7%E2%80%99tan+Sezgin+Tanr%C4%B1kulu+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1%21;
ABONE OL

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na ilişkin “Partisi gerekeni söylemelidir. Bu soruşturma ile ilgili fezleke TBMM’nin gündemine geldi” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'yla ilgili, "Bundan sonraki süreç Meclis’in takdirindedir." dedi.

Tunç, Tanrıkulu'yla ilgili şöyle konuştu:

"Bu açıklamaları kabul etmek mümkün değil. Mehmetçiğimize ve ordumuza dil uzatmak kimseye yakışmaz. Partisi gerekeni söylemelidir. Bu soruşturma ile ilgili fezleke TBMM’nin gündemine geldi. Mehmetçiğimize ve ordumuza dil uzatmak bu şekilde suçlamalarda bulunmak hiç kimseye yakışmaz. Hele hele milletvekili sıfatı taşıyan birine yakışmaz. Kendi partisinin de bir tepki koyması gerekir. Gerekli soruşturma süreci başlamıştır. Bundan sonraki süreç Meclis’in takdirindedir."

Sezgin Tanrıkulu ne dedi?

Tanrıkulu, TV100'de telefonla bağlandığı canlı yayında şu ifadeleri kullandı:

"TSK'nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül'de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz'da darbe girişimi yapan, köyleri yakan... Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen... Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı orada, 15 tane köylü, kim attı? Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski Uludere oldu... Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi."

Sözleri gündem olan Sezgin Tanrıkulu, X hesabından yaptığı açıklamada, "Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman 'Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin' vb sözlerle lütfen karşıma gelmeyin" dedi.

twitter takip