8 gündür gözaltında tutulmuşlardı! 16 gazeteci bu sabaha karşı tutuklandı

8+g%C3%BCnd%C3%BCr+g%C3%B6zalt%C4%B1nda+tutulmu%C5%9Flard%C4%B1%21;+16+gazeteci+bu+sabaha+kar%C5%9F%C4%B1+tutukland%C4%B1
ABONE OL

Diyarbakır’da 8 gündür gözaltında tutulan 20’si gazeteci 22 kişiden 16'sı tutuklandı.

8 Haziran günü Diyarbakır’da, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Serdar Altan ve Jinnews müdürü Safiye Alagaş’ın da aralarında olduğu 20’si gazeteci 21 kişi gözaltına alınmış ve dosyalarına kısıtlılık kararı getirilmişti. Gözaltı süreleri uzatılan gazeteciler dün adliyeye sevk edildi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) Twitter hesabından yaptığı duyururya göre; savcılığın tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk ettiği 21 kişiden gazeteciler Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ve Zeynel Abidin Bulut tutuklandı.

Gazeteciler Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, basın çalışanı Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı.

 

DGF AÇIKLAMA YAPTI!

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, 16 gazetecinin tutuklanması ile ilgili bugün saat 13:00'da dernek binasının önünde basın açıklaması yapılacağını açıkladı.

Derneğin sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Eşbaşkanımız Serdar Altan'ın da aralarında bulunduğu 16 gazetecinin tutuklanmasına ilişkin bugün saat 13:00'da dernek binamızın önünde basın açıklaması düzenlenecektir. Dayanışma göstermek isteyen herkesi açıklamamıza bekliyoruz. "

twitter takip