15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu Başkanı AKP'li Reşat Petek'ten önemli açıklamalar!

15+Temmuz+Darbe+Giri%C5%9Fimi+Komisyonu+Ba%C5%9Fkan%C4%B1+AKP%E2%80%99li+Re%C5%9Fat+Petek%E2%80%99ten+%C3%B6nemli+a%C3%A7%C4%B1klamalar%21;
ABONE OL

15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu Başkanı AKP'li Reşat Petek, raporun neden yayımlanmadığına dair soruya, 'Onu TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a sorabilirsiniz. Veya İsmail Kahraman'a.' yanıtını verdi.

Petek, Halk TV yazarı İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı.

"-Rapor neden yayınlanmadı?

Onu TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a sorabilirsiniz. Veya İsmail Kahraman'a... Biz Kahraman'a teslim ettik. (Rapor) Tekemmül etti. Ama meclis genel kurulunda görüşülmedi. İşin özeti bu.

-Yani, rapor basıldı fakat yayınlanmadı.

Meclis Başkanlığı'na teslim ettik.

-Neyi?

Fiziken basılmış raporu.

-Basan TBMM değil mi?

Tabii, ben bastırmıyorum. Biz teslim ettiğimizde görev sona ermiş oluyor. Ondan öte bir şeyi Meclis Başkanımızın söylemesi lazım. Ben 26. dönemin milletvekiliyim. Benim dönemimde görüşülmedi. Bir dönemde rapor görüşülmezse sonraki döneme intikali diye bir şey yok.

-Görüşülmemesi ne anlama gelir?

Görüşmede oylama yapılmaz. Partiler adına raporu değerlendiren konuşmalar yapılır. Başkan olarak takdim konuşmam olurdu, görüşülseydi. Böylece genel kurulda görüşülmüş olurdu. Şu an tekemmül etmiş, fakat genel kurulda görüşülmemiş bir rapor var.

-Yok hükmünde midir?

Bu durumu Meclis Başkanımıza sormanızı istirham ederim. Ben bir şey söylemeyeyim. Şu an iki cilt halinde rapor var ama dediğimiz gibi genel kurula.... O da komisyonun takdiri değil, Meclis Başkanlık Divanı'nın takdiriyle genel kurula indirilmemiştir. Niye inmemiştir? Ben bilmiyorum.

-Bir tahmininiz var mı?

Onu İsmail Kahraman'a sormak lazım.

-Kırgın mısınız?

Şunu söyleyeyim: Meclis'in web sitesinde 'Komisyon raporu vermedi, hükümsüzdür' diye bir cümle yazılı. Bu tarihi gerçekleri tersyüz eden bir açıklama. Böyle bir şey yazılmaması lazım. Doğru değil. Gerçeği yansıtmıyor.

-Raporunuz AK Parti tarafından rahatsız edici mi bulundu?

Böyle bir yoruma katılmam.

-Genel kurulda görüşülmeyişinin nedeni ne?

Mekanizma nasıl işledi, bilmiyorum.

-Sordunuz mu?

Yok, hayır. Sadece 'Komisyon raporunu vermedi' şeklindeki yazının gerçeği yansıtmadığını, bunun düzeltilmesi gerektiğini yetkililere ilettim.

-Kime?

İki başkana da.

-Ne dediler?

Raporu 2017'de verdik. Beş yıl olmuş. Bundan öte detay... Yazılı kaynaklara bakmak lazım.

-Ne yanıt verildiğini hatırlamıyor musunuz?

Kahraman, "Devlette devamlılık esas, başkan değilim, şu anki yönetimin cevaplaması gerekir" dedi, rapor kayıp haberleri çıkınca. Bu konuyu Şentop'a ilettim. İlgileneceğini söylediler. Dönüş olmadı.

-AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın raporun yayınlanmaması yönünde çabası olduğu iddiası doğru mu?

Bilgim yok.

-Rapordan sonra neden siyasi hayattan çekildiniz?

Kendi isteğimle ve sağlık nedenlerimden dolayı milletvekili adayı olmadım.

-Çabanızın yok hükmünde sayılması sizi incitti mi?

Tek rahatsız olduğum şudur: Altı yıl oldu. Bir süre sonra "TBMM'nin bir komisyon raporu vardı, ne oldu?" diye araştırmaya kalkanlar "Böyle bir rapor verilmedi" cevabıyla karşılaşırsa bu tarihi gerçeklere uymaz, beni rahatsız eder. FETÖ yapılanmasını, ihanetini, nasıl sızdığını devlet kaynaklarıyla ortaya koyan bir rapordu. İstifade edileceğini düşünüyorum. FETÖ ile mücadelede önemli bir kaynak.

-Ama kamuoyu rapordan yararlanamıyor. Devlet 'Böyle bir rapor yok' diyor.

Biz görevimizi yaptık. Meclis başkanının da yapması gerekiyor."

twitter takip