Coşkun Göğen: Yediğim küfür, aldığım paraya değmedi hayat boyunca

Co%C5%9Fkun+G%C3%B6%C4%9Fen:+Yedi%C4%9Fim+k%C3%BCf%C3%BCr,+ald%C4%B1%C4%9F%C4%B1m+paraya+de%C4%9Fmedi+hayat+boyunca
ABONE OL

Yeşilçam'ın ünlü 'kötü adam'ı Coşkun Göğen, yani sinemaseverlerin bildiği ismiyle 'Tecavüzcü Coşkun', yıllar sonra samimi itiraflarda bulundu.

Hürriyet'ten Eda Solmaz'a konuşan Göğen, ilk rolünü almasını sağlayan olayı şöyle anlatıyor:

“1945’te Samatya’da Makedonya göçmeni ve orta sınıf bir ailede dünyaya geldim. Babam, dokuma ustasıydı ve fabrikada çalışıyordu. Fazlasıyla kozmopolit olan Kurtuluş İlkokulu’nda okudum. Türk talebelerin sayısı azdı. Oradan Rumca bana, hatıra kaldı. Baktım benden bir şey çıkmıyor, orta okulu ikinci sınıfta bıraktım. Sonrasında babam beni, Hasnun Galip Sokak’taki bir berberin yanına çırak verdi. O sokağın bağlantısı ise Yeşilçam’dır. 1950’li yıllardı ve Beyoğlu’nun olağanüstü olduğu zamanlardı. Kravat ve ceketle sinemaya gidilen dönemler... 16 yaşımdayken bir gün 5 liraya aktör oldum. Minibüslerle adam topluyorlardı. Fiziğim de güzeldi o yüzden atladım minibüse. İlk rol aldığım filmin adını hatırlamıyorum ama Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit rol alıyordu.”

Göğen, ilk lakabının “Hippi Coşkun” olduğunu söylüyor:

“18 yaşımdan sonra hayat çok heyecanlı geçti. Ankara, Kızılay’da askerliğimi yaptığım dönem akşamları gizlice diskoteğe giderdim. İstanbul’a döndüğümde bu sefer foto-romanlarda rol almaya başladım. 30-40 fotoromanda ‘Hippi Coşkun’ olarak tanındım. O zamanın İstanbul’unda uzun saçlı ve kulağında küpeli az kişiden birisiydim. Ardından Harbiye’deki striptiz kulüp Parizyen Crazy Horse Show’da 2 yıl dans ederek çalıştım.”

Coşkun Göğen, kötü adam rollerini ise kabiliyeti sayesinde aldığını dile getiriyor:

“O rollerden hiç rahatsız olmadım. Hayat bir senaryodur. Film ise tamamen senaryo çünkü okumadan rol yapamazsın. Ne yazıldıysa onun en iyisini yaptım.”

Oyuncu, “Hiç başrol oynadınız mı?” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“300-500 arasında filmde oynamışımdır. Başı sonu yok benim oynadığım filmlerin. Başrol hiçbir zaman önemli olmadı. Sadece bir kere iyi bir karakteri oynadım. Fatma Girik ve Tarık Akan’ın ‘Kaçak’ filminde... Bir daha da tövbe ettim. İyi adamı oynadığım için ayağımdan tavana astılar. Az daha ölüyordum. İyiyi oynamak zor ve sıkıcıymış. İnsanlar bildiği işi yapmalı.” Göğen’in unutamadığı film ise Necla Nazır ve Ferdi Tayfur’un başrolündeki “Batan Güneş”...

Bu filmin önemini oyuncu şöyle anlatıyor:

“Tam 3 sene Beyoğlu’na dayak yememek için çıkmadım. O film, Türkiye’de hasılat rekoru kırdı. Yeni Melek Sineması’nda 10 hafta oynadı. Beni arayıp ‘dümbük’ diye küfrederlerdi. Benim yediğim küfür, aldığım paraya değmedi hayat boyunca.”

75 yaşındaki Coşkun Göğen, Antalya’da eşi Angel’la yaşıyor:

“Oyunculuğun yanı sıra Osmanbey’deki dükkanımda konfeksiyon konusunda çok ilerlemiştim. Fakat 1988’de işlerim battı. Ben de Antalya’ya gittim. 7 buçuk aydır da evde oturuyorum. Eşim ise bale öğretmenliğine devam ediyor. Kendi evimiz ve emekli maaşım var. Aç değiliz, susuz değiliz... Yıllarca buradaki sahillerde animatörlük yaptım. Selfie kuyruğu oluyordu benim yüzümden.”

Oyuncu, yüksek hayat enerjisinin nedenini ise şöyle anlatıyor:

“İnsanlarla yaşıyorum, flört ediyorum. Kendime bakarım, kendimi severim ve sosyalimdir.”

twitter takip