Burhan Şeşen, kürsüden seslendi: Eyy bu ülkeyi yönetenler; ilkokulda Dağ Başını Duman Almış marşını da mı okumadınız?

Burhan+%C5%9Ee%C5%9Fen,+k%C3%BCrs%C3%BCden+seslendi:+Eyy+bu+%C3%BClkeyi+y%C3%B6netenler;+ilkokulda+Da%C4%9F+Ba%C5%9F%C4%B1n%C4%B1+Duman+Alm%C4%B1%C5%9F+mar%C5%9F%C4%B1n%C4%B1+da+m%C4%B1+okumad%C4%B1n%C4%B1z?
ABONE OL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında kürsüyü sanatçı Burhan Şeşen'e bıraktı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında kürsüyü, MÜYORBİR Başkanı ve Grup Gündoğarken'in kurucusu Burhan Şeşen'e bıraktı.

Şeşen, müzisyenlerin pandemide yaşadığı zorlukları Meclis kürsüsünden böyle haykırdı:

"100 binlerce sektör çalışanı ve bakmak zorunda olduğumuz ailelerimizle resmen yaşam mücadelesi veriyoruz. Hayatlarına kıyanlar, enstrümanlarını satanlar, yıllardır sahneye çıkabilmek, bir enstrüman çalabilmek için gecesini gündüze katan icracılar, besteciler, söz yazarları, yorumcular ve sektör emekçileri hiç bilmediğimiz iş kollarında üç kuruş paraya iş arar olduk.

Pandeminin ilk günlerinden beri Kültür Bakanı haricinde devletin en üst makamı müzik sektöründen hiç ama hiç söz etmedi. Tiyatrocu ve sinemacı arkadaşlarımız acil önlem paketlerinde yer aldılar ama bizler devlet babanın üvey evlatları gibi görüldük. En başından beri devletten beklentimiz; diğer iş kollarında uygulanan kademeli normalleşmenin bizim sektörümüze de uygulanmasıydı. Yoksa bize para verin, yardım edin diye sızlanmak, hep bir şeyler ister konumda olmak hiçbir müzisyenin tercih edeceği bir şey değil.

Ey bu ülkeyi yönetenler, bir ayrılık sonrasında ya da bir aşk acısı çektiğine hiç mi bir şarkımız size teselli olmadı, bir ağıta bir bozlakla hiç mi hüzünlenmediniz, bir düğünde hiç mi halay başı olmadınız, dağ başını duman almış marşını da mı okumadınız? Müzisyenler gerçekten özel insanlar. Ben hala bu yaşında bir şarkıyla dünyayı güzelleştirebileceğime inanıyorum. Çok ütopik ama bizler de sizler gibi her şeyi barış oyluyla uzlaşmayla demokrasi sınırları içerisinde çözmeye çalışıyoruz. Gençler yeni bir akım başlattılar, bu sözlerle konuşmamız noktalayacağım, gözünü yumma müziğe sahip çık, gözünü yumma sahneye sahip çık."

 

twitter takip