LGBTİ+ hareket dijitalleşiyor: Cyborg Queer

LGBT%C4%B0++hareket+dijitalle%C5%9Fiyor:+Cyborg+Queer
ABONE OL

Pandemiyle birlikte tüm günlük işler, çalışma hayatı, eğitim gibi birçok alan çevrim içine taşınırken elbette aktivizm de bu süreçten etkilendi.

Çevrim içi paneller, atölyeler, partiler ve hatta yürüyüşlerin gerçekleştiği bu dönemde dijital güvenli alanlar yaratmak ve gündelik alanları da dijital araçlarla güvenli hale getirmek isteyen Cyborg Queer ekibi ilk çalışmalarına başladı.

“Dijitalleşen dünyada biz lubunyalar neredeyiz, ne söylüyoruz, nasıl var oluyoruz?"

Cyborg Queer ekibi yayımladıkları tanıtım yazısında aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

“Cyborg Manifesto, cyborg kültüründe gerçekleşen üç kırılmadan bahseder. Bu üç kırılmayı şöyle açıklayabiliriz;

İnsanlar ve hayvanlar arasındaki sınır, organik ve makine arasındaki sınır ve fiziksel olanla olmayan arasındaki sınır kırılıyor.

cyborg queer ekibi olarak, sınırların kırılmasından konuşmak oldukça hoşumuza gitti.

Diğer pek çok cyborg queer ile birlikte sınırları tanımamanın ve hatta bozmanın verdiği zevki, kendimizi ve bizi sınırlandıran her şeyi yeniden kurgulamanın ve inşa etmenin sorumluluğunu paylaştığımızı hissettik.

Cyborg yaratıkların halka açık veya özel karşıtlığına göre şekil almaması, cyborg queerler olarak bizlerin pozisyonunu da iyi ifade ediyor. Açıl ya da açılma, açık ya da kapalı, kamusal ya da özel, atanan sınırlara boyun eğmiyoruz.

Böylece aldığımız ilham ile birlikte, bağımsız ve şugarmekanlar ekibinde örgütlü LGBTİ+ aktivistleri olarak CYBORG QUEER adını verdiğimiz bir proje sürecine başladık. “Dijitalleşen dünyada biz lubunyalar neredeyiz, ne söylüyoruz, nasıl var oluyoruz? Güvenli alanları sürdürmenin ve var etmenin alternatif yolları neler olabilir?” sorularına kafa yoruyor, bir araya gelişimizin aktığı yönde üretiyoruz.

Emeğimiz, enerjimiz, motivasyonlarımız yettiğince devam etmek istiyoruz.”

Cyborg Queer Neler Yapacak?

Cyborg Queer ürettikleri içeriklerde hem kendi fikirsel süreçlerine dair tartışma alanları yaratmayı hem de LGBTİ+ hareketin diğer gündemlerini desteklemeyi amaçlıyor.

Bu kapsamda ilk olarak, Cyborg Queer ekibinden Alberto’nun moderasyonunda gerçekleşen “Öz Savunma” forumunu video olarak paylaştılar.

Video:  http:// https://youtu.be/FmeNmsKYwWU

Aynı zamanda şugarmekanlar olarak bilinen LGBTİ+’lar ve herkes için güvenli alan ağının, mekanlara dönük düzenlediği eğitimlerin içerikleri de dijitalleşiyor. Podcast ve video olarak yayımlanması planlanan serinin ilk iki podcasti olan “Güvenli Alan” ve “Tuvalet” Cyborg Queer tarafından şugarmekanlar hesabında yayımlandı.

Spotify hesap linki: https://open.spotify.com/show/7zREr3gHhtc4JwOMDPeniu?si=Iblt_eidR4GHbRmvFc33zQ

Güvenli alan: https://open.spotify.com/episode/5ldUfyfXEzXXgTek5K1L4m?si=Hl8BrzCXTu-tEACZ1PI9eg

Tuvalet: https://open.spotify.com/episode/37OP57qs8RzYpfvoWbpoDv?si=f1R58tJUSvNfg410sg8gA

Diğer içerikler de mekanları güvenli alanlar haline getirmeyi amaçlayan müşteriler, çalışanlar, işletmeciler ve diğer herkes için önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Ekip aynı zamanda LGBTİ+ hareket tarafından gerçekleştirilen dijital etkinliklere dönük yaşayan ve etkileşimli bir arşiv de oluşturma hazırlığında.

twitter takip