Taliban, CNN muhabiri ve ekibini tüfek ve kırbaçla dövmeye kalkıştı!

Taliban,+CNN+muhabiri+ve+ekibini+t%C3%BCfek+ve+k%C4%B1rba%C3%A7la+d%C3%B6vmeye+kalk%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1%21;
ABONE OL

Terör örgütü Taliban'ın Kabil'i ele geçirdikten sonra kapanmasıyla gündeme gelen CNN muhabiri Clarissa Ward, korkutucu bir olay yaşadı.

Terör örgütü Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesiyle birlikte tüm dünyanın gözü kulağı bölgeye çevrildi. Kabil'de yayın yapan CNN International ekibi ise korku dolu anlar yaşadı.

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinin ardından kapanmasıyla gündeme gelen CNN International muhabiri Clarissa Ward ve ekibi, kalabalığı kontrol etmek için ateş açan Taliban militanlarının arasında kaldı.

Ward, olaydan sonra CNN'e yaptığı açıklamada, "Etrafta bize yaklaşan Taliban savaşçıları vardı, bir adam yüzümü kapatmam için bana bağırıyordu, yoksa benimle konuşmazdı" dedi.

TÜFEĞİNİ HAVAYA KALDIRIP ATEŞ AÇMAK İÇİN HAZIRLIK YAPTI

OdaTV'nin aktardığına göre, CNN International ekibi ayrıca devasa derme çatma kırbacı taşıyan bir adam gördü. Taşıdığı kırbaç aslında ikiye bölünmüş bir bisiklet kilidiydi, bu yüzden ağır metal asma kilit hala ortadaydı. Clarissa Ward, adamın yoluna kim çıkarsa çıksın, onu uzaklaştırmak için bu kırbacı kullandığını aktardı. Bir noktada, bir Taliban savaşçısı AK-47 saldırı tüfeğinin güvenliğin açtı, havaya kaldırıp ateş açmak için hazırlık yaptı.

Bu görüntü karşısında CNN ekibi saniyeler içinde siper almak için koşmak zorunda kaldı. Taliban'ın CNN ekibiyle yüzleştiği anların görüntüleri korkuttu.

"En korkutucu an", iki Taliban savaşçısının CNN yapımcısını telefonuyla video çekerken gördüğü zamandı. Tüfeklerini kaldırarak saldırıya hazır bir şekilde gazetecilere doğru hücum ettiler. Ward, "Onu tabancayla dövmeye hazırlardı" dedi. Ancak başka bir Taliban militanı araya girip diğerlerine Ward'ın ekibinin haber verme izni olan gazeteciler olduğunu söylediğinde, geçmelerine izin verildi.

 

HAVAALANINDA ÇARESİZ KALABALIK

CNN ekibiyle olan bu korkunç karşılaşmadan hemen önce, Ward ve ekibi, Kabil'deki havaalanının dışında bekleyen çaresiz ve öfkeli Afganlarla konuştu. Bazıları kendilerini terk edilmiş hissettiklerini ve ABD liderleri tarafından yalan söylendiğini belirtti.

Ward, "Her türlü çılgın durumu haber yaptım. Bu tam bir kargaşaydı. Çılgıncaydı. Sıradan bir sivil için dayanılmaz bir durumdu" ifadelerini kullandı.

 

 

 

HAVAYA VE KALABALIĞA ATEŞ ETTİLER

Havaalanının dışında konuşlanan Taliban, zaman zaman kalabalığı kontrol etmek için havaya ve kalabalığa ateş açıyor. Ward, "Bu çok üzücü. Herkes kağıtları ve pasaportlarıyla yanımıza gelip "Lütfen, Ben tercümandım. İçeri girmeme yardım et, Amerika'ya gitmeme yardım et." dedi.

24  SAATTEKİ DEĞİŞİMİ GÜNDEM OLMUŞTU

Ward, daha önce de sosyal medyada gündem olmuştu.  Taliban'ın Kabil'i almasından bir gün önce yayında saçı açık olan Ward, Taliban'dan sonra simsiyah bir kıyafete bürünmüş ve saçlarını kapatmıştı. Ward, bu durumu, "Üstteki fotoğraf özel bir yerleşkenin içinde. Alt taraftaki ise Kabil'in ele geçirdiği Taliban sokaklarında. Daha önce de saçlarım tamamen kapalı olmasa da başörtüsü takardım. Yani bir fark var ama bu kadar keskin değil" diye belirtmişti.

 

twitter takip