ABD Başkanı Biden: Affetmeyeceğiz, bedelini ödeteceğiz

ABD+Ba%C5%9Fkan%C4%B1+Biden:+Affetmeyece%C4%9Fiz,+bedelini+%C3%B6detece%C4%9Fiz
ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden Kabil'deki patlamalara ilişkin yaptığı değerlendirmelerde DEAŞ'a misilleme mesajı vererek, 'Bunu affetmeyeceğiz, unutmayacağız, bedelini ödeteceğiz' ifadelerini kullandı.

Afganistan'ın başketi Kabil'de art arda yaşanan patlamalar sonucu tüm dünyanın gözü bölgeye döndü. Hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a yükselirken, Pentagon'dan yapılan açıklamada 12 ABD'li askerin hayatını kaybettiği, 15 askerin de yaralandığı aktarıldı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından ABD'nin nasıl bir duruş sergileyeceği merak konusu oldu. ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki patlamalara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak saldırıları üstlenen DEAŞ'a misilleme mesajı verdi.

"ABD ASKERLERİ BİZİM İÇİN KAHRAMAN"

Biden'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Durumu anbean takip ediyoruz. Sürekli güncellenen bir durum var. Hayatını kaybeden ABD askerleri bizim için kahraman olarak anılacaktır. Dünya tarihinde hiç görülmemiş bir tahliye sürecinin içinde bulundular. 70 binden fazla insanı tahliye ettiğimizi söyleyebilirim.Eşimle birlikte kalbimizin acıdığını ifade etmek isterim. Dünyadaki önemli bir askeri gücü elinde bulunduran bir ülke olarak geçtiğimiz 6 ay içerisinde görüntüye baktığımız zaman eve dönen askerleri, Irak'taki askerin eve dönüşünü düşünüyorum. Bir sürü dersler çıkardık. Büyük bir karadeliğe çekilmiş gibi hissediyoruz ve buradan çıkış göremiyoruz.

"BUGÜN KAYBEDİLEN CANLAR ÖZGÜRLÜK ADINA KAYBEDİLMİŞ CANLARDIR"

Orada bir sorumluluğumuz var. O kahramanların ailelerine karşılık sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukları yerine getireceğiz. Bugün kaybedilmiş canlar özgürlük adına kaybedilmiş canlandır.

"SİZİ BULUP HER ŞEYİN HESABINI SORACAĞIZ"

Unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve sizi bulup her şeyin hesabını soracağız. Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde birçoğumuz şunu düşünmüş olabilir. DEAŞ'in gözleri açıldı. Art arda üzerimize bu saldırıyı yapmayı planlıyorlardı. Bu misyon bizim için çok tehlikeliydi. Bu misyonu bu noktaya kadar yürütmeyi başardık. Bu şekilde ilerleyeceğini biliyorduk. Bu saldırıları bekliyorduk. Tahliye sürecini devam ettireceğiz ve misyonumuzu tamamlayacağız. Kabil'de bu saldırıyı gerçekleştirenler biliyorlar ki biz affetmeyeceğiz, unutmayacağız ve bedelini ödetmek için peşlerine düşeceğiz. Amerika bundan etkilenmeyecek ve güvenimiz tam bir şekilde kurtarabildiğimiz Amerikalı ve Afgan müttefikleri oradan tahliye edeceğiz.

"BİR HATA OLMADI"

"Burada bir hata olmadı. Bence Savunma Bakanlığı bu konuyu çok güzel açıkladı. Durum şu şekilde, Taliban'a geçen güç durumu bizim de durumumuzu değiştirdi. DEAŞ durumu göründüğünden farklı olabilir. Taliban'dan talep ettiğimiz şeyler sağlandı ve sağlanmaya devam ediyor. Aradığımız insanları buluyor ve tahliye etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamlı bir operasyon ama herkes kendi çıkarına bakıyor. Taliban'ın oradaki askeri durumu bizim için önemli. Çünkü bize sağladıklarından dolayı. Orada bulunan komutanlar da aynı şekilde düşünüyorlar. Taliban ve DEAŞ arasında farklı bir durum söz konusu. Otel civarında çıkan patlama bununla ilişkili.

twitter takip