RTÜK Başkanı: Türkiye, dijital platformlarda Avrupa'ya göre çok daha özgürlükçü düzenlemelere sahip! Ülkemizin değerini bilelim...

RT%C3%BCK+Ba%C5%9Fkan%C4%B1:+T%C3%BCrkiye,+dijital+platformlarda+Avrupa%E2%80%99ya+g%C3%B6re+%C3%A7ok+daha+%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk%C3%A7%C3%BC+d%C3%BCzenlemelere+sahip%21;+%C3%BClkemizin+de%C4%9Ferini+bilelim...
ABONE OL

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, dijital platformlarda gösterilen dizilere yönelik eleştirilerde bulundu, Türkiye'nin bu platformlara yönelik tavrının özgürlükçü olduğunu savundu.

Sabah gazetesine açıklamalarda bulunanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, son zamanlarda bazı dijital platformlarda gösterilen dizilere yönelik RTÜK'ün uyarıları yla ilgili açıklamalrda da bulundu.

Şahin'in açıklamaları özetle şöyle:

"GELENEK GÖRENEKLERİMİZE UYMAK ZORUNDALAR"

"Paralı platformları denetlediğimiz için bazıları "Paramızı veriyoruz, size ne?" diyor ama öyle değil. Otobana da para ödüyorsunuz ama hız sınırına uymak zorundasınız. Bu platformlara da para ödeyebilirsiniz ama kurallara uymak zorundasınız. Dijital platformlardaki yayınlar bizim gelenek, göreneklerimize ve ahlaki yapımıza uymak zorunda. Bu sınırı aşamazlar.

"TÜRKİYE, AVRUPA'YA GÖRE DAHA ÖZGÜRLÜKÇÜ DÜZENLEMELERE SAHİP"

Sınır var diye eleştiriyorlar ama dijital platformlarda Türkiye, Avrupa'ya göre çok daha özgürlükçü düzenlemelere sahip. Avrupa bizden çok daha fazla yasaklayıcı politikalar izliyor. Ülkemizin değerini bilelim. Bazı dizilerdeki karakterler konusunda uyardığımız için dezenformasyon yapılıyor.

"EŞCİNSELLİK BİZİM AHLAKİ YAPIMIZA AYKIRI"

Eşcinsellik bizim ahlaki yapımıza aykırı. Eşcinselliği çocuklarımıza özendirmeye çalışan dizileri tasvip etmemiz mümkün değil. Sadece eşcinsellik de değil, şiddet içeren, milli ve manevi değerlerimizi hedef alan yapımlara göz yumamayız. Ülkemize, devlet başkanımıza, bayrağımıza, dinimize hakaret eden yapımların yayınlanmasına izin veremeyiz.

İSİM VERMEDEN FARUK BİLDİRİCİ'YE GÖNDERME YAPTI!

Toplantılarda yaşananların, konuşmaların sosyal medya hesabından paylaşılması suçtur. Şimdi aramızda olmayan bir arkadaşımız bunu sürekli yapıyordu. Gizli konuları açık açık yazıyordu. Kanallarla ilgili sürekli fikir beyan edip, ticari bilgilerini ifşa ediyordu. Sonra da bir siyasi partinin temsilcisiyle birlikte açıklama yaptı. RTÜK üyesi böyle davranamaz. Bağımsızlığına leke düşürecek şekilde davranmamalı. Üyeliği düşürüldüğü için mahkemeye gitti, ret cevabını aldı. 

"BENİ YIPRATMAK İSTİYORLAR"

RTÜK'te yaptığım yenilikler, uygulamalar ve yönetim tarzımdan dolayı hedef gösteriliyorum. Çok önemli uygulamalara imza attık. Görevimi yerine getirdiğim için hakarete uğruyorum ve tehdit ediliyorum. Toplumu yanlış yönlendiren haberler yapılmasına, toplumun ahlaki değerlerini olumsuz etkileyecek dizilere karşı geldiğim için bir kesim tarafından hedefe kondum. Muhalefet televizyonda sınırsız biçimde muhalefet yapmak istiyor. Bunun bir sınırı var, aşamazsın. Mesela, haber sunucusu ama siyasi aktör gibi davranıyor. Yorum yaparak, taraflı biçimde sunuyor haberi ya da hakaret ediyorlar siyaset programlarında. Olmaz. Ceza verince de hakaret ediyorlar. Örneğin, CHP Grup Başkanvekili bana hakaretler etti, dava açtım. Bir diğer CHP milletvekili Tuncay Özkan da iftira atan paylaşımlarda bulundu hakkımda. Beni yıpratmak istiyorlar ama ben buradayım ve yılmayacağım, vicdanım rahat. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Daha çok çocuklarımızı korumamız lazım. Kadına yönelik ve toplumsal şiddeti önleyebilmek için yapacak daha çok şeyim var.

"HALK BANKASI YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİMDEN DE MAAŞ ALIYORUM. BU YASAL VE ETİKTİR"

Beni hedef göstermek amacıyla algı yaratanlar var. Ben bakan müsteşarıyken ne maaş alıyorsam şimdi de aynısını alıyorum. RTÜK Başkanlığı dışında Halk Bankası Yönetim Kurulu üyeliğimden dolayı maaş alıyorum. Bu da yasal ve etiktir. Çünkü bu belediyelerde de diğer devlet kurumlarında da böyle. Çok uçuk rakamlar aldığımı söyleyenler oldu, kesinlikle doğru değil. Bu bana karşı yıpratma operasyonunun parçası. RTÜK üyeleriyle aynı miktarda maaş aldığımı söylemek istiyorum.

twitter takip