Yemeksepeti'nden siber saldırı açıklaması: Müşterilerimizin adres ve telefon bilgileri de dahil kişisel verileri çalındı!

Yemeksepeti%E2%80%99nden+siber+sald%C4%B1r%C4%B1+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+M%C3%BC%C5%9Fterilerimizin+adres+ve+telefon+bilgileri+de+dahil+ki%C5%9Fisel+verileri+%C3%A7al%C4%B1nd%C4%B1%21;
ABONE OL

Yemeksepeti, geçtiğimiz gün veri tabanına düzenlenen siber saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Yemeksepeti'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kamuoyuna duyurumuzdur:

Siber saldırılar bugün devletlerden, en büyük şirketlere; ünlülerden, finans kurumlarına kadar pek çok veri kaynağını tehdit etmekte olup, çağımızın en büyük suçlarından ve güvenlik sorunlarından biri haline gelmiştir. Dünyada, siber saldırılara karşı %100 güvenli bir sistemden söz etmek mümkün olmasa bile, Yemeksepeti olarak kullanıcılarımızın veri güvenliği adına bugüne kadar elimizden gelen tüm önlemleri aldığımızı vurgulamak isteriz.

Ancak, bu konuda yaşanan bir gelişme üzerine, ilk ağızdan net bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

25.03.2021 sabah saatlerinde tespit ettiğimiz üzere, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından bir saldırıya uğradı ve bir güvenlik ihlali yaşandı. Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir kısmı korsanlar tarafından ele geçirildi.

Öncelikle kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediğini, aynı şekilde bağlı bulunan Facebook ve Apple hesaplarına dair bir ihlalin de söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. (bu bilgiler hiçbir zaman Yemeksepeti sistemlerinde saklanmamıştır.) ele geçirilen bilgileri, eksiksiz ve şeffaf bir şekilde aşağıdaki listede açıklamak istiyoruz.

• ad – soyad
• doğum tarihi
• yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları
• yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
• yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
• açık olarak görülemeyen, sha-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri"

twitter takip