Turkcell, Varlık Fonu'nun kontrolüne geçti! İşte, satışın perde arkası...

Turkcell,+Varl%C4%B1k+Fonu%E2%80%99nun+kontrol%C3%BCne+ge%C3%A7ti%21;+%C4%B0%C5%9Fte,+sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1n+perde+arkas%C4%B1...
ABONE OL

1994’te özel sektör yatırımı olarak kurulan Turkcell, Varlık Fonu’nun (TVF) kontrolüne geçti. 2013’te SPK’nin atamaya başladığı AKP’ye yakın isimlerle zaten devletin kontrolüne geçmeye başlamıştı.

Sözcü'den Can Mumay'ın haberine göre; Türkiye'nin ilk özel GSM operatörü Turkcell'in hakim ortağı devlet oldu. Yıllardır gergin genel kurullarla, kâr dağıtımındaki sıkıntılarla gündeme gelen şirkette hakim ortak yüzde 26,02'lik payla artık Varlık Fonu.
 
Peki ya bu satın alma nasıl gerçekleşti? Turkcell'deki yeni ortaklık yapısı nasıl şekillendi? Önce satın almadan önceki tabloya bakalım.
 
Varlık Fonu’ndan önce Turkcell’de ortaklık yapısı:
 
 
Bu tabloya göre Turkcell'in yüzde 49'u halka açık geri kalan yüzde 51'i ise Turkcell Holding bünyesinde bulunuyordu.
 
Turkcell Holding'de hissedar olan üç tane şirket var. Bunlar sırasıyla Çukurova, Letterone ve Telia. Üç hissedardan Telia yüzde 24.02'lik payla şirkette hakim ortak konumunda bulunuyordu. Çukurova Holding ve LetterOne ise kalan yüzde 26,98'lik Turkcell hissesini kontrol ediyordu.
 
Turkcell'in yüzde 51'ini bünyesinde bulunduran Turkcell Holding'in yüzde 52,91'i ise Çukurova Holding ve Letterone'ın ortak olduğu Cukurova Telecom Holdings International'ın (CTH) elindeydi.
 
 
Turkcell Holding’in geri kalan yüzde 47,09'luk payı ise Telia temsil ediyordu. Telia hisselerinin kontrolünü tek başına elinde bulundurduğu için şirkette en büyük hisse sahibi konumundaydı. Çünkü Turkcell Holding’in yüzde 26,98'ini elinde bulunduran Çukurova ve Letterone ortaklık sonucu bu hisseyi paylaşıyorlardı. CTH'de yüzde 51 Çukurova payı, yüzde 49'da Letterone'ın payı bulunuyordu.
 
Tablo biraz kafa karıştırıcı gözükse de kabaca Türk Çukurova ve Rus Letterone ortak şirketleri vasıtasıyla şirkette çoğunluktaydılar fakat tek başına en fazla hisseyi kontrol eden grup İsveçli Telia idi.
 
Haberin devamını okumak için TIKLAYIN...
twitter takip