Yazar Aslı Erdoğan'a Onur Üyeliği Ödülü!

Yazar+Asl%C4%B1+Erdo%C4%9Fan%E2%80%99a+Onur+%C3%BCyeli%C4%9Fi+%C3%96d%C3%BCl%C3%BC%21;
ABONE OL

Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, sürgündeki yazar Aslı Erdoğan'la dayanışmak için Onur Üyeliği verilmesini kararlaştırdı.

Duvar’da yer alan habere göre Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada, “Özgürlük, eşitlik, kadınlık” başlıklı manifestoyla yola çıktığı belirtildi. Parlamentonun yazarların ruhsal ya da fiziksel bütünlüğünün zarar gördüğü durumlarda, bu kişilerin maruz kaldıkları tehditlere karşı ses çıkarmayı, insan hak ve özgürlüklerinin saldırı altında olduğu yerlerde kadın ve erkeklerin özgürlüklerini ve haklarını korumayı amaçladığı ifade edildi.
 
Özgür Gündem’den tutuklanmıştı
 
16 Ağustos 2016’da KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Kurulu üyesi ve yazarı Yazar Aslı Erdoğan, örgüt üyeliği ve örgüt propagandası” gerekçesiyle 4 ayı aşkın tutuklu kalmıştı.
 
Erdoğan için 14 Şubat 2020’de İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada beraat kararı verildiği, karara savcının itiraz ettiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Aslı Erdoğan, çağdaş Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve uzun yıllardır insan hakları mücadelesinin içindedir. Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, Aslı Erdoğan ile dayanışma içinde olduğunu ifade eder. Kendisi sürgünde bile rahat bırakılmazken, Parlamento Aslı Erdoğan’a onur üyeliği verme kararı almıştır.”
twitter takip