Kadınları taciz eden yazar Hasan Ali Toptaş'ın ödülü geri alındı, Everest Yayınları yollarını ayırdı!

Kad%C4%B1nlar%C4%B1+taciz+eden+yazar+Hasan+Ali+Topta%C5%9F%E2%80%99%C4%B1n+%C3%B6d%C3%BCl%C3%BC+geri+al%C4%B1nd%C4%B1,+Everest+Yay%C4%B1nlar%C4%B1+yollar%C4%B1n%C4%B1+ay%C4%B1rd%C4%B1%21;
ABONE OL

Everest yayınları taciz suçlamalarıyla gündemde olan yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarını ayırdığını açıkladı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası da Toptaş'a verileceği duyurulan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü'nün geri alındığını bildirdi.

MTSO'dan yapılan açıklamada, edebiyata ilginin geliştirilmesi için 14 yıldır Mersin Kenti Edebiyat Ödülleri'nin verildiği belirtildi.

Ödülün, bu yıl Toptaş'a verileceğinin duyurulduğu kaydedilen açıklamada, "Bağımsız bir şekilde değerlendirme yapan Ödül Değerlendirme Kurulunca, 2020 yılı için ödülün Toptaş’a verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak Toptaş hakkında çıkan taciz haberleri, tüm duyanları olduğu gibi bizleri de derinden yaralamıştır. Bu nedenle Toptaş’a ödül verme kararını geri aldığımızı kamuoyuna duyururuz." ifadeleri kullanıldı.

Hasan Ali Toptaş'ın kitaplarını basan Everest Yayınevi de taciz ve cinsel saldırı iddialarının ardından yazarla yollarını ayırma kararı aldı.

Everest Yayınları'ndan yapılan açıklamada " Kamuoyuna, Yazar Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırmış bulunuyoruz. Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz. Saygılarımızla" ifadeleri kullanıldı.

TRT2 kanalı da Doğan Hızlan tarafından sunulan ‘Karalama Defteri’ programının, sosyal medyada tacizleri ifşa edilen yazar Hasan Ali Toptaş’ın konuk olduğu bölümünü internet sayfasından kaldırdı.

İletişim Yayınları da tacizle suçlanan yazar Baro Abdo ile ilişiğini kesti

Çok sayıda kadının Hasan Ali Toptaş'ın tacizine uğradığını anlatmasının ardından edebiyat dünyasında peş peşe benzeri itiraflar gelmeye başlamıştı. Yazar Aslı Tohumcu da yazar Bora Abdo'nun tacizine uğradığını açıklamıştı.

Bu gelişme üzerine İletişim Yayınları Bora Abdo ile yollarını ayırdığını duyurdu.

Ne olmuştu?

Hasan Ali Toptaş'ın Kadınları Taciz Ettiğini İtiraf Etmesi ve "Eril Faillik" Kavramıyla Özür Dilemesi Sosyal Medyanın Gündeminde
"Eril faillik" değil, erkek şiddeti diyeceksiniz!

Sosyal medyada aralarında tanınmış yazarların da olduğu çok sayıda kadın, yazar Hasan Ali Toptaş'ın taciz ve cinsel saldırısına uğradığını itiraf etmişti. Toptaş suçlamaları reddetmemiş ve özür dilemişti.

twitter takip