İçimdeki Deniz filminin konusu ne, oyuncuları kimler?

ABONE OL

Bu akşam TRT 2 ekranlarında yayınlanacak olan 'İçimdeki Deniz (The Sea Inside)' filmiyle ilgili merak edilenleri sizler için derledik...

Şilili-İspanyol yönetmen Alejandro Amenábar'ın 2004 yılında beyazperdeye taşınan filmi "İçimdeki Deniz (The Sea Inside", bu akşam saat 21:30'da TRT 2 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Peki filmin başrollerinde hangi isimler var, konusu ne?

İçimdeki Deniz (İspanyolca özgün adıyla Mar adentro), yönetmenliğini Alejandro Amenábar'ın üstlendiği, dram türündeki 2004 yapımı İspanyol filmi. Senaryosunu Mateo Gil ve Alejandro Amenábar'ın birlikte yazdığı film, 28 yıl önce geçirdiği kaza sonucu tetraplejik durumda olan Ramón Sampedro adlı eski bir gemi makinistinin ötanazi isteğini ve hayatının son dönemlerini konu almaktadır.

Filmin ana karakteri tamamen Sampedro'yu oynayan Javier Bardem bu rolü ile Venedik Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü; film ise 77. Akademi Ödülleri ve 62. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film ödülleri ile Goya Ödülleri'nde ise 14 farklı dalda ödül kazanmıştır.

Filmin oyuncu kadrosunda ise şu isimler yer alıyor:

Javier Bardem - Ramón Sampedro
Celso Bugallo - José Sampedro
Mabel Rivera - Manuela
Tamar Novas - Javier Sampedro
Joan Dalmau - Joaquín Sampedro
Belén Rueda - Julia
Alberto Jiménez - Germán
Lola Dueñas - Rosa
Nicolás Fernández Luna - Cristian
Raúl Lavisier - Samuel
Clara Segura - Gené
Francesc Garrido - Marc
José María Pou - Peder Francisco
Alberto Amarilla - Hermano Andrés
Andrea Occhipinti - Santiago

 

IMDb : https://www.imdb.com/title/tt0369702/

 

Filmin konusu:

Ramon Sampedro, denize ve yüzmeye tutkuyla bağlı genç bir adamken geçirdiği bir kaza sonucu yıllardır boyundan aşağısı felçli olarak yatağa mahkûm bir yaşam sürdürmektedir. Bu şekilde yaşamın bir işkence olduğunu düşündüğünden ötanazi istemektedir. Ona göre ölmek, bu durumdaki biri için yeniden özgür olmanın tek yoludur. Oysa, ülkesinin yasaları ötanaziye karşıdır. Sampedro'ya aşık olan Rosa, sevdiği adama istediği özgürlüğü verecektir.

Film, insanın yaşam hakkı kadar ölüm hakkına da sahip olması gerektiği üzerinde durur.

"Biçimsiz ve bozulmuş bir bedenin bekçisi olan bir insan için, yani benim için, saygınlık nedir? Ben, hayatı, özgürlüğü seven çoğu insan gibi, yaşamanın bir hak olduğuna, ama bir mecburiyet olmadığına inanıyorum."

 

twitter takip