Amazon Prime için zorlu zamanlar! Soruşturma açıldı

Amazon+Prime+i%C3%A7in+zorlu+zamanlar%21;+Soru%C5%9Fturma+a%C3%A7%C4%B1ld%C4%B1
ABONE OL

MGM Studios'u 8,45 milyar dolarlık bütçeyle satın alan Amazon, Federal Ticaret Komisyonu'nun engeline takıldı.

Shift Delete’te yer alan habere göre, James Bond ve Rocky gibi yüksek bütçeli filmleri sinema sektörüne kazandıran MGM Studios (Metro Goldwyn Mayer) Mayıs ayında Amazon ile güçlerini birleştirdi. 8,45 milyar dolar gibi dudak uçuklatan bir fiyatla MGM’yi bünyesine katan ABD’li e-ticaret devi, dijital yayın platformu Prime Video’nun içeriklerini artırma şansı yakaladı. Ancak işler beklendiği gibi toz pembe gitmeyecek gibi gözüküyor.

ABD’nin tüketici haklarını korumak ve rekabet koşullarına zarar veren baskıcı tekellerin oluşmasına mani olmakla yükümlü regülatörü Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon ile MGM Studios arasındaki ortaklığı mercek altına aldı. The Information’un haberine göre, FTC iki şirketin birleşmesinin yaratabileceği potansiyel sorunları derinlemesine inceleyecek.

KARAR NE ZAMAN BELLİ OLACAK

Kanunlar gereği ABD’deki bir firmanın satın alma sürecini tamamlayabilmesi için hükümetten onay alması gerekiyor. Örneğin Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı bünyesine kattıktan bir müddet sonra FTC’den onay almıştı. Benzer bir durum Amazon ile MGM Studios için de geçerliliğini koruyor. Eğer Federal Ticaret Komisyonu söz konusu anlaşmaya yeşil ışık yakmazsa Amazon, MGM’nin içeriklerine sahip olamayacak. Peki karar ne zaman belli olacak?

Edinilen bilgilere göre FTC, 6 aya yakın bir soruşturma sürecini başlattı. Yani kararını bugün düşünüp yarın vermeyecek, aylar süren bir inceleme gerçekleştirecek. Konuya aşina olan kişilerden aldığı bilgileri kamuoyuyla paylaşan The Information, soruşturmanın odak noktasında anlaşmanın Amazon’un pazardaki gücüne etkisinin inceleneceğini aktardı. Ek olarak FTC yetkililerinin, Amazon’un mal ve hizmetlerini yasa dışı bir biçimde sunup sunmayacağı konusunda temkinli olduğu bilgisini paylaştı.

Soruşturma neticesinde Amazon’un antitröst ihlaline yol açmayacağına karar verilirse, MGM Studios ile ortaklığı onaylanacak. Aksi durumda ise anlaşma yasal olarak gerçekleşemeyecek.

MGM’de 4 BİN FİLM 10 BİN TV DİZİSİ VAR

MGM Studios’un içerik kataloğunda en az 4 bin film ve 17 bin TV dizisi var. Büyük bir kısmını Hulu gibi dijital dağıtımcılar aracılığıyla yayınlayan şirket, anlaşmayla muhtemelen lisanslama yoluna gidecek. Zira Hulu’da yayınlanan Handmaid’s Tale stüdyonun kendisine ait.
Şirketin yüksek bütçeli diğer yapımları arasında ise; James Bond, Rocky, Robocop, Pink Panther, Stargate, Bill and Ted, Child’s Play, Legally Blond, Vikings ve The Girl With The Dragon Tattoo gibi prodüksiyonlar yer alıyor.

twitter takip