YSK'ya yine soruldu: Mevcut Cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olabilir mi?

YSK%E2%80%99ya+yine+soruldu:+Mevcut+Cumhurba%C5%9Fkan%C4%B1+%C3%BC%C3%A7%C3%BCnc%C3%BC+kez+aday+olabilir+mi?
ABONE OL

Liberal Demokrat Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na, “Mevcut Cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olabilir mi?” diye sordu.

Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Haziran 2022'de ‘cumhurbaşkanlığı adaylığını' açıklamasından sonra Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bir dilekçe vererek, “Erdoğan hukuken aday olabilir mi?” diye sordu. YSK'den gelen yanıtta, "İlgili kanunda, YSK'nın görev ve yetkileri sayılmıştır. Sayılan bu görevler arasında özel nitelikli istemler konusunda görüş bildirme görev ve yükümlülüğü bulunmamaktadır" ifadeleri yer aldı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Kulaksız, Erdoğan'ın ‘adaylığını' açıklamasından sonra Yüksek Seçim Kurulu'na bir dilekçe vererek, “Erdoğan hukuken aday olabilir mi?” diye sordu.

YSK, yanıtında şu görüşlere yer verdi: "İlgili kanunda, YSK'nın görev ve yetkileri sayılmıştır. Sayılan bu görevler arasında özel nitelikli istemler konusunda görüş bildirme görev ve yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yüksek Seçim Kurulu'nun görevleri arasında bulunmayan bir konuda görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmesi gerekmiştir. Açıklanan gerekçelerle görüş bildirilmesine yer olmadığına oybirliği karar verildi."

KONU ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞINDI

LDP ise cevabın tartışmaları bitirmediğine dikkat çekerek YSK'ye ikinci bir dilekçe gönderdi ve "Temennimiz, demokrasiye ve tarihe karşı taşıdığınız sorumlulukla yapacağınız belirsizliği giderecek gerçek bir açıklama ile ülkemiz kamuoyunu tereddütte yer bırakmayacak şekilde bilgilendirmenizdir" şeklinde talepte bulundu.

Kulaksız, YSK'nın konuya açıklık getirmemesi üzerine Anayasa Mahkemesi'ne de dilekçe verdi.

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Avukat Mustafa Tolga Öztürk de YSK'nin AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü defa aday olup olamayacağına ilişkin soruya yanıt vermediğini açıklamıştı.

twitter takip