Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal'ın hayatı belgesele mi aktarılacak?

Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m+Mayruk+ve+Barbaros+%C5%9Eansal%E2%80%99%C4%B1n+hayat%C4%B1+belgesele+mi+aktar%C4%B1lacak?
ABONE OL

Gazeteci Can Dündar ile modacı Barbaros Şansal arasında geçen bu diyalog, 'belgesel mi geliyor' sorusunu akıllara getirdi...

Türkiye'deki şirketleri Yıldırım Mayruk Moda ve Tasarım'ı kapatarak yurt dışına yerleşen ünlü modacılar Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal, kumaşlarını Darrüşafaka'ya bağışlamış, son jübile galasında yer alan 250 kostümü ise yaşayan müze projesi kapsamında Mersin Mezitli Belediyesine hibe etmişlerdi.

Şansal, Twitter'dan paylaştığı mesajında ise böyle veda etmişti:

"Tarih 26 Ekim 2020 Pazartesi. Şirketimiz ortakları ve yönetim kurulumuz Barbaros Şansal tarafından alınan kararla T.C'de faaliyetlerimize son verilmiş ve şirket kapatılmıştır. 60 yıllık çalışma hayatımızda, sayısını hatırlamadığımız istihdam sağlanmış ve tüm çalışanlarımızın sosyal hakları tam olarak karşılanmıştır, Bugüne dek moda evimizde çek senet kredi kartı kullanılmamış hep nakit ticaret yapılmıştır, hiç kredi kullanılmamıştır ve hiçbir borcu yoktur. Ulusal ve uluslararası anlamda sayısız koleksiyon ve defilelerin yanı sıra gösteri ve prodüksiyon anlamında birçok ilkin öncülüğü üstlenilmiş ve tüm bu süreç arşivlenmiştir. 10000'den fazla hanımefendiye servis vermenin mutluluk ve gururu kazancımızdır.
Bu nedenle Türkiye Cumhuriyetinin mesleğimizle ilgili olan özel arşivimizi korumaya almış bulunmaktayız, ilaveten, stok koleksiyonlarımızda bulunan dünyanın en ünlü ve kaliteli firmaları tarafından üretilmiş emsalsiz kumaşlarımızı daha aydınlık bir gelecek için mücadele eden Darrüşafaka'ya bağışlamış, son jübile galamız da yeralan 250 kostüm ise gelecek nesillere emsal ve kültür oluşturması için yaşayan müze projesi kapsamında Mersin Mezitli Belediyesine hibe edilmiştir. Zoruyla, zorluğuyla ancak onur ve gururla sürdürdüğümüz mesleğimizin adası olan makasımız kendi isteğimizle kapanmıştır. Saygı sevgi ve teşekkürlerimizle. Hoşçakalın, laik kalın, özgür yaşayın."

Barbaros Şansal'ın bu tweet'ine Almanya'da sürgünde yaşayan gazeteci Can Dündar'dan dikkat çeken bir yanıt geldi.

Dündar, mesajında "#YILDIRIMMAYRUK & #BARBAROSŞANSAL Türkiye’ye kattıklarınız için teşekkür borçluyuz. 60 yılın anılarını okumak ya da belgeselini izlemek için sabırsızlanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

 

Dündar'ın bu paylaşımına jet bir karşılık veren Şansal, "Onu da sen kaydedeceksin, arşivi çıkarttık TC den artık güvende" dedi.

 

 

Şansal ve Dündar arasında geçen bu diyalog 'belgesel mi geliyor' sorusunu gündeme getirirken, Dündar'ın Şansal'a verdiği son yanıt ise bu ihtimali güçlendirdi.

 

twitter takip