Ulaştırma Bakanlığı, metro inşaatlarını İBB'ye devretmiyor!

Ula%C5%9Ft%C4%B1rma+Bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1,+metro+in%C5%9Faatlar%C4%B1n%C4%B1+%C4%B0BB%E2%80%99ye+devretmiyor%21;
ABONE OL

Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul’da yaptığı metro hatlarını İBB’ye devretmemek için şirket kurma hazırlığında olduğu iddia edildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, geçtiğimi günlerde Metro’nun logosunu değiştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mevcut metro inşaatlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretmeyecek.

Bakanlığın, yapımı devam eden 37,5 kilometre uzunluğundaki 9 istasyonlu Gayrettepe Havalimanı ile 31,5 kilometre uzunluğundaki 7 istasyonlu Halkalı- Havalimanı metro hatlarını işletmek için bir şirket kurma hazırlığında olduğu iddia edildi.

Bunun için İBB iştiraki Metro İstanbul A.Ş.’den çok sayıda personelin yüksek maaşlarla transfer edildiği belirtiliyor.

Konuya ilişkin konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, “Ulaştırma Bakanlığı’nca yapımı devam eden ve İstanbul Yeni Havalimanı’na giden diğer iki metro hattının Ulaştırma Bakanlığı tarafından işletileceği ve bunun için bir şirket kurulacağı söyleniyor. Bu sebeple son iki yılda Metro İstanbul A.Ş.’den birçok teknik kadro bu şirkete geçmek için istifa etti.” ifadelerini kullandı.

İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise şöyle konuştu:

“Bildiğim kadarıyla Ulaştırma Bakanlığı bir şirket kuruyor bu metro hattını işletmek için. Bizim Metro A.Ş.’deki elemanlarımızın bir bölümünü de yüksek maaş vererek transfer ettiler. Şirketin kuruluşu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasının beklendiğini biliyoruz.”

twitter takip