Uğur Dündar'dan RTÜK'e: 'Tarihin sizi ve yaptıklarınızı anlatmasını engelleyemezsiniz...'

U%C4%9Fur+D%C3%BCndar%E2%80%99dan+RT%C3%BCK%E2%80%99e:+%E2%80%99Tarihin+sizi+ve+yapt%C4%B1klar%C4%B1n%C4%B1z%C4%B1+anlatmas%C4%B1n%C4%B1+engelleyemezsiniz...%E2%80%99+
ABONE OL

Usta gazeteci Uğur Dündar, muhalif kanallara verilen cezalara tepkisini sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile gösterdi.

Usta gazeteci Uğur Dündar, RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) tarafından yaptıkları muhalif yayınlarla bilinen Fox TV, Tele1 ve Halk TV'ye verilen idari para cezası ve yayın durdurma cezalarını eleştirdi.
 
RTÜK'ün dün yaptığı toplantıda; muhalif kanallara ceza yağmıştı. Türkiye'nin en çok izlenen ana haber bülteni olan Fox Ana Haber'e, spiker Fatih Portakal'ın CHP'li belediyelerin yardım kampanyasının durdurulması, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyasallaşmasına ve tüm devletlerin yoksullaştığına yönelik açıklamaları ihlal sayılarak üst limitten idari ceza ve 3 kez yayın durdurma cezası verilmişti.
 
RTÜK'ün ceza verdiği kanallar arasında; Tele1, Halk TV ve Haber Global'de yer alıyor.
 
Tele1'e de Can Ataklı'nın dunduğu 'Gün Başlıyor' programındaki ifadeler nedeniyle 3 kez yayın durdurma cezası verildi.
 
Muhalif kanallara verilen bu cezaya birçok gazeteciden de tepki geldi.
 
Tele 1 ekranlarında 'Demokrasi Arenası' programını yapan usta gazeteci Uğur Dündar da, bu kararı "Bağımsız medya kuruluşlarını cezayla susturabilirsiniz.Ama tarihin sizi ve yaptıklarınızı gelecek kuşaklara anlatmasını engelleyemezsiniz" diyerek eleştirdi.
 
Uğur Dündar Twitter adresinden; "Fox Tv ve Tele-1 gibi evrensel yayıncılık ilkeleri doğrultusunda, halkın gerçekleri öğrenme hakkı için haber yapan bağımsız medya kuruluşlarını cezayla susturabilirsiniz. Ama tarihin sizi ve yaptıklarınızı gelecek kuşaklara anlatmasını engelleyemezsiniz" mesajını yayınladı.
 
YANDAŞ MEDYA VERİLEN CEZADAN MEMNUN OLDU!
 
Öte yandan; Fox TV'ye verilen yayın durdurma cezası karar metni henüz kanala ulaşmadığı için bugün uygulanmayacak. Fox Ana Haber bu akşam ekrana gelecek. Yayın durdurma cezası süreci, karar metminin yazılıp kanala ulaşmasından sonra başlayacak.
 
Fatih Portakal'a verilen yayın durdurma cezası iktidara yakın medyada ise haklı bulundu.
 
Bir dönem FETÖ elabaşı Frthullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen ve Gülen cemaatinin yayın organı Zaman Gazetesi'nde genel yayın yönetmenliği yapan Star yazarı Hüseyin Gülerce, bugünkü yazısında Fatih Portakal'ı ajan olmakla suçladı.
 
Fatih Portakal'ın gazetecilik adı altında tetikçilik yaptığını söyleyen Hüseyin Gülerce, Fox'un lisansının iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
 
Hüseyin Gülerce'nin yazısı şu şekilde:
 
Fatih Portakal, FOX TV’de gazeteciliği tetikçilik olarak kullanan bir etki ajanıdır.
 
Haber sunuyormuş gibi yapıp psikolojik harbin bütün usullerini kullanmakta ve düşmanın beşinci kolunun yapacağı her melaneti işlemektedir.
 
Kendisine bugüne kadar müsamaha, evet müsamaha gösterilmesi milletimizi derinden üzmüş ve yaralamıştır. İnsanımız; bu şahsın gazetecilik kisvesi altında aklımızla alay eden, sinirlerimizi geren üslup, duruş ve kin/nefret söyleminden “yeter ama” diyecek kadar bizar olmuştur.
 
RTÜK’ün dünkü kararı milletimizin hissiyatını bir nebze yatıştırsa da, yargının konuyu görmezden gelmesi düşünülemez.
 
Çünkü kararın gerekçesinde, Fatih Portakal’ın, salgın hastalığa ilişkin pek çok tedbir alınmasına rağmen, devlet yöneticilerini haksızca hedef aldığına, toplumu kin ve düşmanlığa sevk ettiğine hükmedilmiştir. Portakal’ın ifadelerinin, halkın birlik ve beraberliğinin sağlanmasına zarar verici nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır.
 
Toplumu kin ve düşmanlığa sevk etmek suçtur. Bunun medya eliyle yapılması daha büyük bir suçtur.
 
Biliyoruz, bugün CHP başta muhalefetin alayı, Fatih Portakal’ı savunacaktır. Gazeteciliğin baskı altına alındığı dillendirilecektir.
 
Biz bu cephenin 15 Temmuz ihanetinden beri aynı nakaratı söylediğini biliyoruz…
 
Başta Almanya, Avrupa’da hükümetler ve Batı medyası; Gezi olaylarından sonra düğmeye bastılar, “Türkiye diktatörlüğe kayıyor, Erdoğan tek adam oldu” diye tepinip duruyorlar. CHP, HDP, İP, SP ve şimdi de yeni kurulanlar, malum medya ile birlikte muhalefet değil, Erdoğan üzerinden Türkiye düşmanlığı yapıyorlar.
 
Bundan böyle Portakal’a da asla müsamaha gösterilmemelidir
 
Kanununa göre RTÜK, FOX TV’nin aynı ihlali tekrarlaması halinde yayın lisansının iptaline karar verilebiliyor.
 
Evet, bu ABD menşeli kanalın lisansı iptal edilmelidir.
 
Bakınız aşağıdaki değerlendirmeyi, bu haftaki Kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı:
 
Salgın önlemlerini bahane eden kimi medya kuruluşları, haberleri ve köşe yazarlarıyla, hep yaptıkları gibi kendi ülkelerine karşı adeta savaş açtığını görüyoruz.
 
Ülkemizin bu kritik dönemindeki mücadelesine katkı sağlamak yerine hepsi de yalan veya yanlış bilgilerle sürekli kin kusmak, virüsten daha tehlikeli bir hastalığın işaretidir. Şeffaflığı bozmaya çalışanların amacı, özellikle de bu amacın, gerçeği aramak değil, bozgunculuk yapmaktır. Her gün karanlık ve kirli zihniyetlerinin ürünü yayınlarla milletimizin kafasını bulandırmaya, gönlünü karartmaya çalışan bu tür hezeyanlara, emin olunuz, başka ülkelerde bir gün bile izin vermezler.
 
twitter takip