Uğur Dündar canlı yayında açıkladı: 'Moderatör olmamam için linç girişimi başlatıldı'

U%C4%9Fur+D%C3%BCndar+canl%C4%B1+yay%C4%B1nda+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1:+%E2%80%99Moderat%C3%B6r+olmamam+i%C3%A7in+lin%C3%A7+giri%C5%9Fimi+ba%C5%9Flat%C4%B1ld%C4%B1%E2%80%99
ABONE OL

Uğur Dündar moderatörlük yapmama kararıyla ilgili ortaya atılan iddia ve yorumlara canlı yayında cevap verdi.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın Pazar günü gerçekleşecek olan ortak canlı yayın programının moderatörlüğünü kabul etmemesiyle son günlerin en çok konuşulan isimlerinden olan usta gazeteci Uğur Dündar, CNN Türk’te yayınlanan programa telefonla katıldı.

Dündar moderatörlüğü neden kabul etmediği hakkında yapılan iddia ve eleştirilere cevap verdi.

Uğur Dündar, "Bir vazgeçme söz konusu değil. Daha teklif aşamasında toplumda korkunç boyutta kutuplaşma oldu. Linç girişimi, manipülasyon başladı. Benim gibi deneyimli birinin bunu fark etmemesi imkansız. Bana düşen bu kutuplaşmayı göstermektir. Toplumumuz şimdiye kadar hiç hissetmediğimiz kadar kutuplaşmış durumda. Bu gidişle farklı görüştekilerin bir arada yaşaması imkansız hale gelecek. Bizim bu sorunu bir an önce halletmemiz gerekiyor" dedi.

Programda moderatörlük yapacak olan İsmail Küçükkaya'nın işinin de zor olduğunu ifade eden Uğur Dündar, "Bugün İsmail Küçükkaya’nın isminin açıklanmasından sonra sosyal medyada linç girişimi başlatıldı. İnsanın psikolojisinin etkilenmemesi mümkün değil. Küçükkaya ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranacak. O gece kim bilir nasıl bir algı operasyonu başlatılacak. Bizim bu linç girişimini geride bırakmak için üzerimize düşeni yapması gerekir. Mesele Uğur Dündar’ın bu teklifi reddettiği değil. Uğur Dündar’ın bu teklifi kabul etmemesi için her türlü linç girişimi başlatıldı. Mesele budur” açıklamasını yaptı. 

AK PARTİLİ GÜLER’İN ‘LİNÇ’ SÖZLERİNE SERT TEPKİ!

Uğur Dündar, programın konuğu olan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler’in "50 yıllık birikiminize uygun, kendi dünyanızdaki adil bir moderatörlük yapabilirdiniz. Eleştirilebilirsiniz de, sosyal medyada linç de edilebilirsiniz. Siz 82 milyona şikayetten fazlasını yapabilirdiniz, linci göze almalıydınız" sözlerine de tepki gösterdi.

“NEDEN LİNÇ EDİLEYİM?”

Dündar, Güler'in sözlerine şu şekilde cevap verdi:

"Ben bu 82 milyon için çetelerin, mafyaların, uyuşturucu baronlarının yani aklınıza gelebilecek bütün suç odaklarının hedefi oldum. Kaç defa ben ölümün eşiğinden döndüm. Benim başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Neden Türk toplumunun gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ettiğim için oldu bunlar. Ben bundan usanmış olsam mesleğimi bırakırdım. Bakın beni cumhurbaşkanının aradığı bu yayının banttan yapılmasını istediği, benim de bu teklifi reddettiğim yönünde bir spekülasyon dolaşıyor. Bu kesinlikle söz konusu değildir. Bana hiç kimse telefon etmedi. Bana resmi olarak da bir teklif yapılmadı. Sadece medya üzerinden benim adım telaffuz edildi. Benim tarafsızlığıma gölge düşürecek, dürüst yayıncılığıma gölge düşürecek spekülasyonlar yapılıyor. Diyorsunuz ki linç edilin, neden linç edileyim ben? Bu hak kime verilmiş, beni linç etme hakkı? Ben hangi hatayı yaptım da linç girişimine uğrayayım? Ben ülkedeki kutuplaşmayı gözler önüne sererek bu topluma son görevimi yaptım."

twitter takip