'Twitter, neredeyse Türkiye’de gayri resmi bir istinaf mahkemesi gibi çalışıyor'

%E2%80%99Twitter,+neredeyse+T%C3%BCrkiye%E2%80%99de+gayri+resmi+bir+istinaf+mahkemesi+gibi+%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1yor%E2%80%99
ABONE OL

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, Türkiye'deki hukuk sistemininin tutukluluğu cezaya çeviren uygulamalarının, kötü iddianamelerin ve önyargılı yargılamaların mağdurları arasında her kesimden ve her görüşten insanlar olduğunu belirtti.

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, adalet sistemine olan güvensizliğin artmasından ötürü, Twitter'ın Türkiye'de gayrı resmi istinaf mahkemesi gibi çalıştığına işaret ederek, "Mahkemelerin tahliye ettiği, beraat ettirdiği insanlar birileri telefon açınca, Twitter’da TT olunca, şunun bunun vicdanı sızlayınca gecesinde tekrar tutuklanıyor. Uzun süredir tutuklama bir yürek soğutma mekanizması olarak kullanılıyor. Karşıt fikir, aykırı fikir, ahlaki kötülükler hızlıca suçla eşitleniyor.

Her olayın içine jurnalcilik ve ihbarcılıkla hemen polis çağrılıyor. Herkes sevmediği fikirdeki, eylemdeki insanları tutuklatmaya çalışıyor. Karşıt görüşten birini evinden aldırmak bir güç gösterisine dönmüş durumda. Talep artık hürriyette değil, tutuklanmada eşitlik." ifadelerini kullandı.

twitter takip