Tutuklu gazeteci Nedim Türfent'e onur üyeliği

Tutuklu+gazeteci+Nedim+T%C3%BCrfent%E2%80%99e+onur+%C3%BCyeli%C4%9Fi
ABONE OL

Avustralya Melbourne PEN Yazar Derneği, Gazeteci Nedim Türfent’e onur üyeliği verdi. Türfent teşekkür mesajında, “Bu onur, sınırların en öte yakasından gelerek her birimizin arasına egemenlerce konulmak istenen sınırları tek kalemde silmiştir” dedi.

5 yılı aşkın süredir tutuklu olan Gazeteci Nedim Türfent’e Avustralya’dan destek ve dayanışma geldi.

PEN Melbourne’nin “Hapishanedeki Yazarlar” Programının Eş Direktörü Jackie Mansourian, Türfent’e onur üyeliği verilmesine karar verdiklerini ve bu durumu kendisine de ilettiklerini belirterek, Türfent’e bu öneriyi kabul ettiği için teşekkür etti. Nedim Türfent de, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinden gönderdiği teşekkür mesajında şöyle dedi:

“Duvarların bu yakasında yaş alıp dururken, kuşkusuz dünyanın dört bir yanından inanılmaz destekler aldık. Bu destek ve dayanışmanın düşünce özgürlüğüne sunulduğunu bir an için bile aklımızdan çıkarmadık. Bugün kalemimize bahşedilen bu onur, yıllar önce kalemimizi elimize alırken yüreğimizde filizlenen inancı perçinlemiştir.

Bu inanç, kalemin ve sözün gücüne dairdir. Bu onur, sınırların en öte yakasından gelerek her birimizin arasına egemenlerce konulmak istenen sınırları tek kalemde silmiştir. Bu anlamlı üyelikten dolayı tüm PEN üyelerine şükranlarımı sunarım.”

Reklam
Türfent’e geçen yıl da PEN İngiltere onur üyeliği vermişti.

twitter takip