TÜİK Başkanının görevden alınmasıla ilgili yeni iddia

T%C3%BC%C4%B0K+Ba%C5%9Fkan%C4%B1n%C4%B1n+g%C3%B6revden+al%C4%B1nmas%C4%B1la+ilgili+yeni+iddia
ABONE OL

Orhan Uğuroğlu, TÜİK Başkanı Erdal Dinçer'in görevden alınmasına dair çarpıcı bir iddiada bulundu.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, TÜİK Başkanı Erdal Dinçer'in, Enflasyon Araştırma Grubu'nu (ENAG) dava ettiği için görevden alındığını yazdı. Uğuroğlu, "TÜİK başkanı neden azledildi açıklıyorum" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

"Saraydan aldığım net bilgiye göre ENAG adlı bilim insanlarından oluşan bağımsız enflasyon araştırma grubunu dava ettiği için TÜİK Başkanı azledildi.

Açılan davada hâkim, TÜİK rakamları ile ENAG rakamlarını ister istemez mukayese edecektir ki;

TÜİK mi haklı, ENAG mı haklı ortaya çıkacaktır. Gerçek rakam ENAG'ınki çıkarsa ne olacak? TÜİK rezil kepaze olmayacak mı? Gerçek ortaya çıkmayacak mı? Elbette çıkacak…

Memurlar, emekliler, asgari ücretliler ENAG'ın gerçek rakamını görüp AKP iktidarına isyan etmeyecekler mi?

TÜİK'in kendi yaptığı TÜFE ve ÜFE ile bağımsız ekonomi bilim adamlarının TÜFE ve ÜFE rakamlarının mukayesesi mahkemede yapıldığı ve gerçek ortaya çıktığı zaman inanın bana

- Milletin kandırıldığı ortaya çıkar,

- TÜİK tüm itibarını yargı kararı ile kaybeder,

- Hatta Erdoğan istifa etmek zorunda kalır…

Saraydaki kıdemli danışman kaynağım AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılan bu dava nedeniyle TÜİK Başkanı Erdal Dinçer'e çok kızdığını ve görevinden azlettiğini söyledi."

TÜİK, Aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 13,58 arttığını, TÜFE'nin yıllık bazda ise yüzde 36,08'e yükseldiğini açıklamıştı. Ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise Aralık'ta enflasyonun yüzde 19,35 olduğunu hesaplamıştı. Günlük fiyat değişimleriyle hesaplanan enflasyon, yıllık bazda ise yüzde 82,81 olarak belirtilmişti.

twitter takip